Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoğunluk olmadan isim değiştiriyorlar

Giriş Tarihi: 10.8.2016
Çoğunluk olmadan isim değiştiriyorlar

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yapımı yılan hikayesine dönen köprüyle 3 bulvarı ismi altında birleştirmek için büyük bir skandala imza attı

Genel Başkan adayı Meral Akşener'e destek verdiği iddialarının konuşulmaya başlaması üzerine kendini aklama gayretine giren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, temeli 30 Mart'ta atılan köprüye verdiği adına üç bulvarı daha ekledi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Sözlü, üçte iki çoğunluk şartını görmezden gelerek salonda bulunan MHP'lilerin ve aralarında Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın da bulunduğu 3 'linin oyu ile teklifin geçmesini sağladı. Kenan Evren Bulvarı, Adnan Kahveci Bulvarı ve Yeşil Bulvar'ın adının Devlet Bahçeli Bulvarı olarak değiştirilmesine diğer CHP'liler ile AK Partililer çekimser kalırken, MHP'li Salih Gökçe karşı çıktı.

MHP VE CHP DESTEK VERDİ
Göstermelik temelin atılmasına rağmen inşaatına başlanamayan Devlet Bahçeli Köprüsü projesinde sınıfta kalan MHP'li Hüseyin Sözlü, kamuoyunda popülaritesini artırmak için Kenan Evren Bulvarı, Adnan Kahveci Bulvarı ve Yeşil Bulvar'ın adının Devlet Bahçeli Bulvarı olarak değiştirilmesi teklifini önceki gün yapılan Büyükşehir Meclis Toplantısı'na taşıdı. Ancak 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nda isim değişikliği yapılması için meclis üye sayısının 2/3'ünün onaylanması gerektiği şartı aranırken, 36 MHP'li meclis üyesi ile aralarında CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın bulunduğu 3 CHP'li üye teklife 'evet' dedi. Diğer CHP'liler ile AK Partili üyeler çekimser kaldı. MHP'li Salih Gökçe ise teklifin kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle ret oyu verdi. Salonda bulunan üyelerden bazıları söz konusu oylamanın geçersiz olduğu, zira 5393 sayılı kanunun 81'inci maddesinde isim değişikliği yapmak için 2/3'lük çoğunluğun onay vermesi gerektiğini belirtti. Ancak bu öneriler dikkate alınmadı ve teklifin meclisten geçtiği tutanaklara işlendi. Şimdi gözler Büyükşehir Belediye Meclisi'nin skandal kararını inceleyecek olan Adana Valisi Mahmut Demirtaş'a çevrildi. Vali Demirtaş'ı yakından tanıyanlar, "Valimiz bu tür hukuksuzluğa asla izin vermez. Yasalara uygun olmayan bir teklifi de asla imzalamaz" diye konuştular. Kenan Evren Bulvarı'nın adının 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Bulvarı olarak değiştirilmesi için ilk teklifi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Güçlaçtı vermişti. Gündemin son maddesinden yer alan bu teklif oylanmazken, Başkan Hüseyin Sözlü, '15 Temmuz Demokrasi Şehitleri' isminin Yüreğir ilçesinde 20 dönümlük bir parka verileceğini açıkladı. Bu arada AK Parti grubunun üç bulvara Devlet Bahçeli adının verilmesi teklifinin komisyonda görüşülmesi önerisine Başkan Sözlü "Bahçeli'nin adını komisyona sevk ettirmem" diyerek karşı çıktı.

YASA NE DİYOR?
Ad verme, tanıtıcı amblem ve flama kullanımı Madde 81- Cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlarda; belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu, bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır. Bu kararlar mülkî idare amirinin onayı ile yürürlüğe girer.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çoğunluk olmadan isim değiştiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN