FETÖ bilançosu 198 tutuklama

Valisi Ali Yerlikaya, FETÖ’ye yönelik başlatılan soruşturmalarda bin 516 kamu personelinin açığa alındığını, 198 kişinin de tutuklandığını açıkladı

Giriş Tarihi: 11.8.2016
FETÖ bilançosu 198 tutuklama
Valisi Ali Yerlikaya, FETÖ'cü teröristlerin hain darbe girişiminin ardından terör örgütüne yönelik soruşturmaların devam ettiğini belirterek, "15 Temmuz'dan bu yana kent genelinde bin 516 kamu personelin açığa alındı. Gözaltına alınan 382 kişiden 198'i de tutuklandı. Diğerleri hakkında ise işlemler devam ediyor" dedi. Vali Yerlikaya, "Gaziantep'te bu örgütün en ince kılcal damarlarını temizleyinceye kadar mücadelemiz sürecek" dedi. FETÖ'ye karşı operasyonların aralıksız devam ettiğini belirten Vali Yerlikaya, "Bin 30'u öğretmen, 324'ü sağlıkçı, 162'si , 103'ü üniversite, 72'si müftülük görevlisi olmak üzere çeşitli kurumlarda çalışan bin 516 kamu personeli açığa alındı. 32 kurumdan bin 792 personel hakkında işlem yapıldı. Yapılan işlem sonunda bu kişilerden bin 516'sı açığa alınarak görevden uzaklaştırıldı. Yine kararname uyarınca çeşitli kurumlarımızda görev yapan 21 kişinin görevine son verildi" diye konuştu.

SORUŞTURMALAR SÜRÜYOR
Adliyeye sevk edilen 382 kişiden 198'inin tutuklandığını söyleyen Yerlikaya, "Gözaltına alınan 87 hâkim ve savcıdan 78'i tutuklandı, 9'u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 43 askeri personelden 52'si tutuklandı, biri serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 154 kamu personelinden ise 39'u tutuklandı, 63'ü adli kontrol şartıyla, 17'si ise tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Sivil olarak gözaltına alınan 88 kişiden ise 29'u tutuklandı" şeklinde konuştu.

ZİRVE BEŞTEPE OLDU
Devletin el koyduğu Zirve Üniversitesi'nin geçici tahsisinin yapılarak adının Beştepe Kampüsü olarak değiştirildiğini söyleyen Vali Yerlikaya, "FETÖ'nün okulları, yurtları, dershaneleri, etüt merkezleri, 3 sendika, 2 vakıf, 30 tane dernek, 1 üniversite, 1 hastane kapandı. Bunların taşınmaz malları hazineye kaydoldu. Özel Primer Hastanesi'nin de Sağlık Bakanlığı'na tahsil edilerek Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bir ek binası olarak hizmete başladığını söyleyen Yerlikaya, "Bu kuruluşlara şehitlerimizin adını vereceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ bilançosu 198 tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN