Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nursan’a bayram ettiren vergi affı

Milyarlarca liralık KDV vurgununa adı karışan ve hakkında soruşturma başlatılan Nursan Holding’in yüzü, son çıkan ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması’na ilişkin kanunla güldü

Giriş Tarihi: 12.8.2016
Nursan’a bayram ettiren vergi affı
OHAL sürecinde hükümetin Meclis gündemine getirdiği ve yasalaşarak yürürlüğe giren "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına" ilişkin kanunun en çok Hatay'ın Payas ilçesinde ticareti yapan firmaları memnun ettiği bildirildi. Bunların arasında kanuna en çok sevinen şüphesiz Nursan Holding oldu. Adı milyarlarca liralık KDV vurgununa karışan ve vergi borcu nedeniyle geçtiğimiz yıl üretimini durduran ve 900 işçisini kapı önüne koyan İlyas Keleş'in sahibi olduğu Nursan Holding, son çıkan kanunda rahat bir aldı. Bu arada Nursan'ın 2014 ve 2015 yıllarındaki tüm hesaplarının ise hâlâ incelemede olduğu, yeni cezanın çıkabileceği belirtildi. Vergi cezasının yüzde 50'sinin, faizlerinin de tümümün silinecek ve geriye kalan borcun 18 ayda eşit taksitlere bölünecek olması İlyas Keleş'in keyfini yerine getirdi. Yüklü vergi borcu nedeniyle geçen yıl üretimini durduran ve fabrikanın kapısına kilit asarak 900 işçisini ücretsiz izine gönderen İlyas Keleş'in, son çıkan vergi affı yasasından sonra olayı "Vergi borcunu ödememek için direndik. Ama sonuçta şans yüzümüze güldü. Hem şirketimiz, hem de işçiler bu işten kazançlı çıktı" şeklinde yorumladığı öne sürüldü. Aralık 2015'te işçilerini ücretsiz izine gönderen İlyas Keleş'in o tarihten beri üretime yeniden başlayacağına dair taahhütlerde bulunduğu ancak hiçbirini tutmadığı ileri sürüldü.

VERGİ YÜKÜ AZALACAK
Yıllık 1,5 milyon ton üretim kapasitesine ulaşan Nursan Holding, devlete olan milyarlarca liralık vergisini ödemezken, İSO'nun "En Büyük 500" listesinde ilk 100'e girmişti. Vergi kaçakçısı olarak nitelendirilen ve hakkında soruşturma açılan Hursan Holding, ihracat sıralamasında da üst sıralarda yer almıştı.

YENİDEN AÇILACAK MI?
Vergi borcu gerekçesiyle üretimini durduran Nursan Demir Çelik işçileri, aylardır ücret alamıyor. İşçilerin sadece sigorta primleri yatırılıyor. İşçiler ilk olarak ocak 2016 tarihine kadar ücretsiz izne gönderilmişti. Geçen bu uzun süre zarfında bazı işçiler ek iş bulurken bazıları da çıkışını almıştı. Bazı işçiler dava açsa da işçilerin çoğu fabrikanın yeniden açılmasını bekliyor. Nursan tarafından ücretsiz izne gönderilen işçilerin 9 aylık ücretleri ve çalıştıkları yılların karşılığı olan ihbar ve kıdem tazminatları da duruyor. Bu arada Nursan gibi adı KDV vurgununa karışan ve devlete olan vergi borcunu ödemeyen çok sayıda firmanın da yeni yasa ile sevincini ikiye katladığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nursan’a bayram ettiren vergi affı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN