Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’de tabela kaosu

Valisi Mahmut Demirtaş’ın onayını beklemeden tartışmalı meclis kararını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, üç bulvarın adını değiştirdi. Vali onaylamazsa tabelalar sökülecek

Giriş Tarihi: 13.8.2016
Büyükşehir’de tabela kaosu
'da Kenan Evren, Adnan Kahveci ve Yeşil Bulvar'ın adının Bulvarı olarak değiştirilmesini öngören Büyükşehir Belediye Meclisi kararı zaman geçirilmeden uygulamaya konuldu. Buna tepki gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesine göre bir yerin isim değişikliği yapılması için 3'te 2 çoğunluk şartı arandığını belirterek, "Ancak yapılan oylamada buna riayet edilmediği ortada. Üstelik Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın onayı olmadan kararı uygulamaya koymak etik değil. Vali Bey onaylamazsa o tabelalar sökülür, bu durum Devlet Bahçeli adını daha da sıkıntıya sokar" dedi.

TABELA İNDİRİLEBİLİR
AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 3'te 2 çoğunluk sağlanmadan alınan kararın geçerli olmayacağının altını çizerek, "Yangından mal kaçırır gibi bir konuyu tartışmadan, kamuoyu desteği almadan Meclis'e getirip oldu bittiyle sonuç almak çok doğru değil. Şimdi Adana Valimiz Mahmut Demirtaş bu kararı onaylamazsa, Devlet Bahçeli Bulvarı yazılan tabelaların indirilmesi gerekir. Sayın valimizin zaten yasal olmayan bir karara onay vereceğini düşünmüyoruz. Bu durumda tabelalar indirilecek, böylece Devlet Bahçeli'nin adı tartışılır hale gelecek. Eminim ki, Sayın Bahçeli'ye sorsalar, 'Bulvarlara sizin adınızı mı, şehitlerin adını mı verelim' deseler, Bahçeli kesinlikle, 'Benim adım şehitlerden önemli mi? Tabi ki şehitlerimizin adını verin' diyecektir" şeklinde konuştu.

KARAR SAHİPLENİLMEDİ
CHP'li Meclis Üyesi Ulaş Çetinkaya'nın gündem dışı konuşma talebi Meclis Başkanvekili Murat Cevheribucak tarafından kabul edilmeyince kısa süreli bir tartışma yaşandı. Pazartesi günü alınan meclis kararının kamuoyunda yeterince sahiplenilmediği ve şehircilik ilkesi açısından sakıncalı olduğunu belirten Çetinkaya, "Bir darbecinin adının değiştirilmesinde herkes hem fikir ancak bunun dayatma ile yapılması doğru değil. 15 Temmuz uzlaşı kültüründen yola çıkarak kararın yeniden gözden geçirilmesini yoksa yasal haklarımızın saklı olduğunu belirtiyoruz" diye konuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin adının verildiği köprünün temelini 30 Mart 2016 günü atan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, aradan geçen 4,5 aya rağmen köprünün inşaatı ile ilgili tek bir adım dahi atamayınca telaşa kapıldı. Köprü işinin gecikmesinden dolayı sıkıntıya giren ve MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener'e destek verdiği iddia edilen Hüseyin Sözlü'nün bu algıyı değiştirmek için Devlet Bahçeli Köprüsü'nün uzantısında olan üç bulvarın adını Devlet Bahçeli Bulvarı olarak değiştirmek için kanunları hiçe sayarak adım atması, "Başkan Sözlü tartışılır hale gelince bunun üstünü örtmek için böyle bir yola başvurdu" olarak nitelendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’de tabela kaosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN