Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşların elektrik çilesi

Giriş Tarihi: 16.8.2016
Vatandaşların elektrik çilesi

Yüreğir Belediyesi iskan verdi, ASKİ suyu getirdi ancak Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) bir yıldır elektrik alt yapısını kurmadı. Komşularından elektrik alan vatandaşlar isyanda

Adana'da Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent Cumhuriyet Mahallesi'nde elektrik alt yapısı kurulmayan 60 evin elektrik ihtiyaçları komşu evlerden karşılanıyor. Kullanılan yöntemin tehlikeli olduğunu bilen vatandaşlar, başka çarelerinin olmadığını söylüyor. Yüreğir Belediyesi'nin iskan sorununu çözdükten sonra ASKİ'nin de geçirmeden suyu bağladığını bildiren vatandaşlar, aradan geçen bir yıla rağmen elektrik alt yapısını kurmayan TEDAŞ'a öfkeli. TEDAŞ yetkililerinin sene önce ölçüm yaptığını ve direklerin yerleştirildikten sonra elektriklerin bağlanacağını söylediklerimi Mehmet Destek (38), "Elektriğimiz bağlanmadığı için 150 metre uzaklıktaki komşumdan kablo çektim. Bu suç mu bilmiyorum. Buzdolabım ve 2 televizyonum yandı. Her biri için 150-200 TL tamir parası ödedim. Günlük işlerde çalışıyorum. Tamir masraflarını karşılamam için kaç gün çalışmam gerekiyor" dedi.

KARANLIKTA YAŞAM
Sokak aydınlatmalarının da olmadığını anlatan Destek, "Kış gelince havalar erken kararacak. Aydınlatma olmadığı için sokaklar karanlık içinde. Çocuklar okuldan korku içinde geliyor. kimse kimseyi görmediği için sadece çocuklar değil büyükler dahi korkarak yürüyor. oluyor. Evlere giriliyor. Karanlık yüzünden kimse kimseyi de fark edemiyor. Yetkililerin bu duruma bir an önce el atmasını istiyoruz" diye konuştu. Yaşadıkları durumu rezillik olarak nitelendiren Muzaffer Çınar (34), "45 dereceyi bulan Ağustos sıcaklarında klimasız, vantilatörsüz durulabilir mi? Elektriği komşulardan çektiğimiz için vantilatörü çalıştıramıyoruz. Kısa devre olmasından korkuyoruz. Klimamız olmadığı için gece yatamıyoruz. Bu yüzden sabah uykusuz işe gidiyoruz. Yaşadığımız bu rezilliğin bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

"KORKUYORUM"
Kemal Uludağ Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Rabia Destek ise yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: "Sokak lambaları bulunmadığı için karanlıkta eve dönüyorum. Kaçırılma olayları yaşandığı için çok korkuyorum. Yollarımız asfaltlanmadığı için yağmurda göletler oluşuyor. Okuldan eve dönerken üstüm kirleniyor, sürekli kıyafet değiştiriyorum. Elektrik olmadığından kitaplarımı bile okuyamıyorum, birçok zorluklar yaşıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşların elektrik çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN