Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlü’nün eli bu kez dolmuşçunun cebinde

Giriş Tarihi: 19.8.2016
Sözlü’nün eli bu kez dolmuşçunun cebinde

UKOME, dolmuşlara akıllı kart sistemi kurulmasına karar verdi. Dolmuş esnafını bir firmayla anlaşmaya zorlayan Büyükşehir de elde edilecek gelirden pay istedi

Büyükşehir Belediyesi keşmekeş olan trafik sorununu çözmek yerine gözünü dolmuşçuların cebine dikti. Dolmuşlara akıllı kart sistemi kurulması için Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) karar aldırtan Büyükşehir, esnafın ise kendi istediği bir firmayla anlaşma yapmasını zorunlu kıldı. Anlaşma yapmayanların güvencesindeki tahditli plakalarını iptal etmekle tehdit ettiği ileri sürülen Büyükşehir'in bununla yetinmeyerek esnafın elde ettiği gelirden kendisi için yüzde 1.6, firma için ise yüzde 3.85 oranında pay istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile bin civarındaki dolmuş esnafını karşı karşıya getiren olaylar zinciri 18 Mart 2015'te başladı. UKOME, dolmuşlarda ücretlerin elektronik biletle ödenmesi, yolcu ücretlerinin akıllı kart sistemi üzerinden tahsil edilmesi, ilgili cihazların araçlara takılması yönünde karar aldı. Büyükşehir, Nisan ayında dolmuş duraklarına bir yazı göndererek, validatör adı verilen elektronik cihazların araçlara kurulmasını istedi. İddialara göre, esnaftan gelen tepkiler üzerine Büyükşehir, tahditli plakaları iptal etmekle tehdit etti.

ZABITADAN BASKI
Oysa söz konusu plakalar İçişleri Bakanlığı güvencesinde olduğu için Büyükşehir'in iptal etme hakkı yoktu. Bazı esnaf, istemediği halde akıllı kart sistemini araçlarına kurmak zorunda kaldı. İlginin az olması üzerine bu kez devreye Büyükşehir zabıtası girdi. Şehir içinde yaşanan kaldırım ve işgallerine, ilan ve afiş kirliliğine göz yuman zabıta ekipleri, adeta dolmuş esnafına savaş açtı. Dolmuşlara yönelik uygulama yapan zabıta, validatör cihazı olmayan araçlara, "Kent kart sistemine geçiş yapmadığı" gerekçesiyle 219 TL tutarında ceza kesti. Sistemin kurulması yönünde yapılan baskı karşısında Adana İdare Mahkemesi'ne dava açılırken Büyükşehir'in neden ısrarcı olduğu sözleşme maddelerinden ortaya çıktı. Büyükşehir, geçmiş yıllarda 'güzergah bedeli' ve 'ruhsat bedeli' olarak almaya çalıştığı ancak mahkeme kararıyla iptal edilen parayı bu kez katılım ve altyapı bedeli olarak almak için sözleşmeye madde koydu.

İŞLETME VE BAYİ PAYI ALINACAK
Validatör sistemini 3 bin ila 5 TL arasında değişen fiyatlarla kuran firma sözleşmeye ilginç bir madde ekledi. Buna göre, "Sistemin 10 yıl akıllı kart yükleme bedellerinin şirket işletme payı ve bayi payı dahil bugün için yüzde 3.85 komisyon" alınacak. Büyükşehir'in, validatör sisteminin Kent Kart Çukurova Elektronik San. ve Tic. A.Ş.'ye yaptırması yönündeki baskısı, "Büyükşehir'in niyetinin ne olduğunu anlamak hiç de zor değil. Esnafın emeğine, alın terine göz koyuyor" şeklinde yorumlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü’nün eli bu kez dolmuşçunun cebinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN