Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Şahin fıstık hasadında

Büyükşehir Belediye Başkanı , Yavuzeli ilçesinde fıstık hasadını başlatarak bin yaşındaki ağaçlardan fıstık topladı

Giriş Tarihi: 20.8.2016
Başkan Şahin fıstık hasadında
'in Yavuzeli ilçesindeki fıstık hasadı, Büyükşehir Belediye Başkanı 'in katılımıyla başladı. Tokaçlı köyü Göbek mezrasında yaklaşık 800 ve 1000 yaşlarındaki ağaçlardan fıstık toplayan Şahin, ilk hasadın hayırlı ve bereketli olmasını diledi. Gaziantep'in fıstığın anavatanı olduğun belirten Şahin, "Amerika'da büyük miktarda fıstık üretimi var. 'Anavatan burası. Amerika'da böyle bir ağaç yok. Ana vatan biziz, geçmiş biziz, bugün de biziz, gelecek de biziz" dedi.

FISTIKSIZ YAVAN KALIR
Gaziantep mutfağının lezzeti fıstığa dayalı sanayiye bakıldığında büyük bir hacim olduğunu aktaran Şahin, gıda alanında bu toprakların verimliliğini kullanıp, fıstığın her yönden güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Şahin, "Fıstık çiftçimizin ekmeği, aşı. O yüzden bizim açımızdan çok önemli. Mutfağımızın lezzeti. UNESCO gastronomi şehrinde dünyanın 8'inci mutfağı olduk. Fark yaratarak oluyorsun. Fıstıksız bir Gaziantep mutfağı yavan kalır, eksik kalır, lezzetsiz kalır" diye konuştu. Fıstığın tanıtımını yapmak ve üretimini arttırmak için sürekli çalışmalar yapıldığını, bu amaçla Fıstık Festivali'nin düzenleneceğini ve hazırlıkların yapıldığını dile getiren Başkan Şahin, festivalin eylül ayı sonunda gerçekleştirileceğini bildirdi. Fatma Şahin, "Hem teknolojik altyapısı, hem tanıtımı. Bu işin en önemli kısmı da pazarlaması. Çıkardığımız kitaplardan yaptığımız bütün çalışmalardan oluşan bir müze yapıyoruz" dedi.

GEÇİM KAYNAĞI
Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu da ilçede yaşayanların ve hayvancılıkla geçindiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçilere yönelik yaptığı yardımlardan dolayı Şahin ve ekibine teşekkür etti. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise belediyenin çiftçilere yönelik yaptığı yardımları anlattı. Konuşmaların ardından Başkan Fatma Şahin ve beraberindekiler, yaşları 800 ve bin yaş aralığındaki asırlık ağaçlardan fıstık topladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Şahin fıstık hasadında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN