Büyükşehir’den resmi alan kıyağı

Giriş Tarihi: 25.8.2016
Büyükşehir’den resmi alan kıyağı

Büyükşehir Belediyesi, Resmi Kurum Alanı sıkıntısı yaşanan Çukurova ilçesinde resmi bir alanı ticaret ve konut alanı olarak değiştirdi. Rant kokan bu değişiklik ’li Ali Demirçalı’ya yaradı

Büyükşehir Belediyesi bir kez daha tartışmalı bir karara imza attı. İmara Resmi Kurum Alanı (RKA) olarak işlenen Turgut Özal Bulvarı ile Dr. Ahmet Sadık Bulvarı'nın kesiş- tiği kavşaktaki Evleri, Ticaret artı Konut Alanı (TİCK) olarak değiştirildi. Bu imar değişikliğinde en temel kurallar ihlal edildi. Çukurova Belediye Meclisi'nin, resmi kurum alanı sıkıntısının yaşandığı ilçede eş değer alan yaratılmadan yapılan bu değişikliğe nasıl bir tavır sergileyeceği merakla bekleniyor.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ
Konut alanı iken Aytaç Durak tarafından Resmi Kurum Alanı yapılan Göçmen Evleri, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Haziran ayı toplantısında TİCK olarak değiştirildi. Bu değişikliğe yapılan 2 itiraz meclisin Temmuz ayı toplantısında reddedildi. AK Parti grup olarak bu değişikliğe karşı çıktı. Ayrıca yapılan değişikliğin yasal olmadığına dair Adana 2'nci İdare Mahkemesi'nin 2 ayrı kararı gerekçe olarak gösterildi. Oysa mahkemenin verdiği kararla meclisin yaptığı farklı oldu. Mahkeme, "Plan kararlarının (resmi kurum alanı) nasıl kullanılabileceğine dair bir açıklama belirtilmeyerek şehircilik ilkelerine aykırı olarak plan kararlarında belirsizlik" yaratılmasını ve "7 metre en kesitli yolun yerinde korunması ve yapı adası içerisinde her yönden 5 metre çekme mesafesinin tanımlanmış olması alanın bütüncül kullanımını kısıtlayan, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı bir durum" oluşturulmasını gerekçe gösterdi.

MECLİS BİLDİĞİNİ OKUDU
Meclis, İdare Mahkemesi'nin işaret ettiği noktaları düzeltmek yerine Göçmen Evleri'nin niteliğini değiştirmeyi uygun buldu. Bu değişiklik yapılırken en temel imar kuralları göz ardı edildi. İlçede resmi kurum alanı sıkıntısı olduğu için Çukurova Kaymakamlığı bir ilkokul binasında hizmet veriyor. Büyükşehir Belediyesi, bu durum ortada iken resmi kurum alanını yok ederken eş değer bir alan yaratmadı. Resmi kurumlardan görüş alınmadan değişiklik yapılarak ikinci suç işlendi. Bu değişiklik yapılırken, bir dönem Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de üstlenen eski CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı'nın Göçmen Evleri'nde arazisinin bulunması dikkat çekti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin rant kokan bu girişimi önümüzdeki aylarda Çukurova Belediye Meclisi'nde görüşülecek. İlçedeki resmi kurum alanı sıkıntısını derinden hisseden Çukurova Belediyesi'nin bu değişiklik karşısında nasıl bir hamle yapacağı merakla bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den resmi alan kıyağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN