Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaciğeri büyütülen hasta yaşama döndü

Balcalı Hastanesi doktorları bölgede ilk kez uyguladıkları bir teknikle hastanın yaşamını sağlamasına yetmeyecek olan karaciğeri vücut içinde büyüttü ve hastayı yaşama bağladı

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Karaciğeri büyütülen hasta yaşama döndü
Kalın bağırsak kanseri nedeni ile bir yıl önce Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde kapalı ameliyat olan ve 'nin Ulukışla ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki daha sonra kontrol için tekrar hastaneye geldi. Burada tetkikleri yapılan Yılmaz'ın karaciğerinde çok sayıda tümör olduğu tespit edildi. Yılmaz hemen ameliyata alındı. Doç. Dr. Tolga Akçam ve Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü tarafından bölgede ilk olarak uygulanan ve birkaç aşamalı operasyon şeklinde geçen "ALPSS" tekniği ile karaciğerin sol tarafı büyütülerek iki katına çıkarıldı, sağ taraf ise küçültüldü. Yapılan operasyonların ardından hasta Ali Yılmaz normal yaşamına dönerek taburcu oldu. Yılmaz'ın kemoterapi süreçleri ise devam edecek.

"İKİ KATINA ÇIKARDIK"
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Akçam, hastanın kendilerine geldiğinde yapılan tetkiklerinde karaciğerinde çok sayıda tümör tespit ettiklerini, hemen ameliyata aldıklarını, ameliyatta da karaciğerin sağ ve orta kısmında tümörler tespit ettiklerini belirtti. Akçam, ameliyat sonrası karaciğerin sol tarafının çok küçük olduğu için hastaya yetmeyeceğini gördüklerini bunun üzerine karaciğerin sağ tarafını besleyen iki ana damarın bir tanesini bağladıklarını, böylelikle sağ tarafın fonksiyonunu yarıya düşürdüklerini ve karaciğeri ortadan ikiye bölerek vücudun içinde ayrı ayrı bıraktıklarını ifade etti.

"TESADÜFEN ÖĞRENDİM"
Hasta Ali Yılmaz ise Balcalı'ya gelirken bağırsağındaki rahatsızlığın yeniden nüksettiğini ancak yapılan tetkiklerde karaciğerindeki sorunun ortaya çıktığını, bu durumun da kendisi için kötü bir sürpriz olduğunu belirtti. Yılmaz, yapılan müdahalenin ardından şimdi kendisini çok iyi hissettiğini dile getirerek, doktorların karaciğerini kendi içinde büyüttüklerini söylediklerinde çok şaşırdığını, vücudundaki mevcut kalan karaciğerle yaşamını sürdürebileceğini söylediklerini belirtirken, sağlığına kavuşmasında emeği geçenlere ayrıca teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaciğeri büyütülen hasta yaşama döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN