Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’e milyarlık yatırımın ilk adımı

- arası ulaşımı sağlayacak Mersin-Adana Devletyolu projesinde ilk kazma vurularak Liman-Hal ve Bekirde köprülü kavşaklarının temeli atıldı

Giriş Tarihi: 29.8.2016
Mersin’e milyarlık yatırımın ilk adımı
ve arasındaki karayolu ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilmek istenen 'Mersin-Adana Devletyolu' projesinin ilk ayağı olan Liman-Hal ve Bekirde köprülü kavşaklarının temeli, Kalkınma Bakanı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından törenle atıldı. 120 milyon TL bedelli yolun 7,7 kilometrelik ilk bölümünün 2017 sonuna kadar tamamlanarak hizmete açılacağı bildirildi.

8 ŞERİTLİ YOL
Proje kapsamında yıkımına başlanan Ahmet Taner Kışlalı Köprüsü'ndeki temel atma töreninde konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Mersin'in tıkanan damarlarını açıyoruz. Mersin- Adana Yolu'na 'Ya Allah, Bismillah' diyoruz. Trafik sorununa son veriyoruz. Limanı, serbest bölgeyi ve halimizi rahatlatıyoruz. Mersin'imizi rahatlatıyoruz. 8 şeritli bu yolla 120 milyon TL'lik yatırım yaparak, Mersin'i özlediği, beklediği hizmetlerden birine daha kavuşturuyoruz" dedi.

2.9 MİLYAR TL'LİK YATIRIM
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Mersin'e hizmet için gayret gösterdiğini belirten Elvan, diğer projelerle ilgili olarak şunları söyledi: Çok sayıda karayolu yatırımımızın ihalesini yaptık, çalışmalara başladık. Mersin'den Adana'ya 160 kilometre hızla gidecek hızlı trenin altyapısının oluşturulmasına dönük çalışmalar sürüyor. Ankara, Konya, Karaman ve Mersin hızlı tren hattı çalışmaları da devam ediyor. Denizcilik ve havacılık alanında önemli projeler hız kesmiyor. Mersin'de 1 Kasım'dan itibaren 2 milyar 922 milyon TL'lik projeyi ihale ettik ve yapımına başladık. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da bölge için hayati önem taşıyan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapımına ilişkin ihalenin, 218 milyon TL ile onayladığını bildirerek, "Bu projenin takipçisi olacak ve havalimanımızı en kısa sürede hizmete açacağız. Taşucu Limanı'nı her türlü yük hareketinin olabileceği bir aşamaya getirdik. Şimdi limanı aktif hale getirip bölgemizde yeni bir katma değer oluşturacağız" ifadelerini kullandı.

AKDENİZ SAHİL YOLU
Akdeniz Sahil Yolu'ndaki sorunların aşıldığının altını çizen Arslan, "Projede tek eksik halka vardı. Gazipaşa'da 18 kilometrenin ihalesi yapılmamıştı, o da yapıldı. Güzergâh üzerinde ihale edilmeyen ve yapımına başlanmayan kesim kalmadı. Eksikleri tamamlayıp Akdeniz Sahil Yolu'nu hizmete sunacağız. Öte yandan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nin 11 bin 300 metrelik bağlantı yolunu ihale ederek çalışmalara başladık. 92 kilometre uzunluğundaki Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu'nun projesi de tamamlanmak üzere" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin’e milyarlık yatırımın ilk adımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN