Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elbistan’ın içme suyuna Ceyhan’dan virüs bulaştı

’ın Elbistan ilçesinde 32 bin kişiyi hastanelik eden sudaki sorun anlaşıldı. İlçenin içme ve kullanma suyuna Ceyhan Nehri’nden norovirüs karıştığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Elbistan’ın içme suyuna Ceyhan’dan virüs bulaştı
'ın Elbistan ilçesinde kusma, karın ağrısı ve ateş şikâyeti ile son 48 saatte 32 bin kişinin hastanelere akın ettiği vakanın nedeni ortaya çıktı. İlçenin içme ve kullanma suyuna Ceyhan Nehri'nden sızıntı olduğu belirlendi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Vali Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı , Elbistan'da inceleme ve hasta ziyaretlerinden sonra basın toplantısı düzenleyerek yaşananlara açıklık getirdiler.

NOROVİRÜS TESPİT EDİLDİ
Milletvekili Mahir Ünal, "Sağlık Bakanımız olayın başından beri süreci takip etti. Vatandaşı en çok rahatsız eden konu belirsizlikti. Bugün itibariyle sorunun kaynağı tespit edildi. Suyun alındığı Keson kuyularına Ceyhan Nehri'nden yaşanan sızmadan dolayı bir sorunla karşı karşıyayız. Viral bir enfeksiyon. Norovirüs dediğimiz bulaşan, sonra da bulaşan kişiden tokalaşma veya diğer temaslarla diğer insanlara bulaşabilen viral bir enfeksiyonla karşı karşıyayız. Bununla ilgili kurumlar, KASKİ duruma el koydu" dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Bir hafta içinde Elbistan'da suyun içebilecek konuma geleceğini kaydeden Ünal, "Şu anda suyun kaynağında yaşanan sorunun giderilmesi için çalışmalar sürüyor. Vatandaşlarımızın bilmesi ve rahat etmesi için söylüyorum; meselenin sorumluları hakkında da soruşturma başlatıldı" diye konuştu. Büyükşehir belediye Başkanı Fatih Erkoç da sağlıklı su temini için KASKİ ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile günübirlik çalışmalar yapıldığını vurgulayarak şunları söyledi: "Olayı duyduğumuz andan itibaren vakanın sudan kaynaklandığını düşündüğümüzden sosyal medya dahil her türlü iletişim kanalları üzerinden suyun kullanılmaması için uyarı yaptık. İlçede su sıkıntısı yaşanmıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımıza istedikleri kadar hazır içme ve kullanma suyu dağıtıyoruz. İlçenin suyu normale dönünceye kadar su dağıtımımız sürecek. Bu süreçte halkımızın mümkün olduğunca temastan kaçınıp, el ve yüz hijyenine dikkat etmesini istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbistan’ın içme suyuna Ceyhan’dan virüs bulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN