Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotik cerrahiyle 200’üncü ameliyat

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesindeki hastaneler, cerrahide yeni bir çığır açan ‘robotik sistem’ ile 200. operasyonu gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Robotik cerrahiyle 200’üncü ameliyat
'da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesindeki hastanelerde yapılan 200. Robotik Cerrahi vakası, Seyhan Uygulama Hastanesi'nde gerçekleşti. Elde edilen başarı hastalarla birlikte pasta kesilerek kutlandı. Uzaydaki astronotları, dünyadan ameliyat etmek amacıyla NASA işbirliğiyle geliştirilen 'Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi' hastaya daha az kesi, daha az kan kaybı, daha az ağrı ve hızlı iyileşme olanakları sağlıyor. 2015 yılı Kasım ayından bu yana robotik sistemle onlarca hastayı sağlığına kavuşturan Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesindeki hastaneler yüksek maliyetlerin aksine cüzi miktarda fark ücretiyle operasyonları gerçekleştiriyor. Kamu hastanelerinin 200. vakası, 'morbid obezite' teşhisi konulan 22 yaşındaki bir erkek hasta oldu. Seyhan Uygulama Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Çetinkünar'ın operatörlüğünde, robotik cerrahiyle yapılan operasyon 1.5 saat sürdü. Hastanın midesi bypass edilip, küçültüldü. Doç. Dr. Çetinkünar, robotik teknoloji sayesinde en az kesiyle, en kısa iyileşme süreci yaşandığını belirtti. Kentteki kamu hastanelerinde gerçekleştirilen 200. Robotik Cerrahi vakası, hastane yöneticileri ve hastaların katılımıyla Seyhan Uygulama Hastanesi'nde pasta kesilerek kutlandı. Kutlamaya Robotik Cerrahi sistemiyle obezite ameliyatı olan 34 yaşındaki Halil İbrahim Bülbül ile 22 yaşındaki Özkan Boztuğ da katıldı. Bülbül ve Boztuğ çok kısa bir sürede ayağa kalktıklarını ve yeni hayatlarına başladıklarını söyledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN BAŞARISI
Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ise 'Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi'nin yüksek maliyetli bir cihaz olması nedeniyle daha önce hastaların, bu yöntemden sadece belirli merkezlerde yararlanılabildiğini hatırlatarak, 'nın girişimleri sonucu bu sistemin Adana'ya kazandırıldığını belirtti. Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, son bir yılda Adana genelinde robotik cerrahi yöntemiyle 200 başarılı ameliyat yapıldığı bilgisinide verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotik cerrahiyle 200’üncü ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN