Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sunar Grup’tan projeleri

Hüseyin Nuri Çomu, “Ülkesini seven, Cumhurbaşkanımızın çizdiği Yeni manifestosuna sevdalı sanayiciler olarak ülke menfaatine olacak her öneriyi önermekle mükellefiz” dedi

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Sunar Grup’tan tarım projeleri

Çukurova'nın sektöründe lider olan markalarından Sunar Grup, kırsal kalkınmaya da destek oluyor. Adana'nın Aladağ ilçesinde, ayçiçeği ının güçlendirilmesi için geliştirilen projede, hem sözleşmeli tarım hem de sürdürülebilir tarım ilkelerinin uygulanması ile 'de bir ilke imza atıldı. Bölgede yaygın olmayan Ayçiçek faaliyetini geliştirmek için Sunar mühendisleri, deneyimlerini Aladağlı üreticilerle paylaştı, doğal yollardan kaliteli ve verimli tarım üretim modelini aktardı. Bu kapsamda; sürdürülebilir tarım ilkelerine göre çevre dostu yöntemlerle ayçiçekler yetiştirildi. Kırsal bir alanda düzenlenen hasat şenliğinde Sunar Grup tarafından hayata geçirilen proje kapsamında ayçiçeklerinin ilk hasadı yapıldı. Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer, Belediye Başkanı Mustafa Akgedik ve tarım müdürlüğü yetkililerinin katıldığı "Sürdürülebilir Ayçiçek Hasat Şenliği"nde konuşan Sunar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, "Ülkemizin petrolden sonra en büyük ithalat kalemi 4.2 milyar dolarla yağlı tohum ithalatı yapılıyor. Bunun önüne geçmek için yağlı tohumların ülkemizde daha fazla üretilebileceğine inanıyoruz" dedi.

DOĞUYA AYÇİÇEĞİ DOĞUYOR
Bunun için sözleşmeli tarım modelini uygulamak ve yaygınlaştırmak gerektiğinin altını çizen Çomu, "Grup şirketlerimizden Elita Gıda'nın 'nin en büyük beş bitkisel yağ üreticisinden biri olması sebebi ile bu husus bizim için oldukça önemlidir. Bu soruna çözüm geliştirebilmek amacıyla 'Doğuya Ayçiçeği Doğuyor' projemizi, 2012 yılından bu yana ülkemizin 4- 5 milyon hektar atıl arazisinin büyük bir kısmının bulunduğu Doğu Anadolu bölgesinde uyguladık. Muş, Ağrı ve Erzurum illerimizde alım garantisi verdiğimiz sözleşmeli tarım modelini devam ettirdik. Aladağ'da da hem sürdürülebilir ayçiçeği tarımı hem de sözleşmeli tarım modelini birlikte hayata geçirdik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sunar Grup’tan tarım projeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN