Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den ihale tiyatrosu

Giriş Tarihi: 20.9.2016
Büyükşehir’den ihale tiyatrosu

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen otopark ihalesinin şartnamesinin özel olarak hazırlandığı ve ihalenin adrese teslim yapıldığı öne sürüldü

Büyükşehir Belediyesi tarafından elektromekanik otopark sistemi için yapılan ihalenin adrese teslim olduğu iddia edildi. Ceyhanlı işadamı Fazıl Özen'in sahibi olduğu Politeknik 'ın kazandığı ihalenin şartnamesinin bu firmaya göre belirlendiği öne sürüldü. 4 firmanın doküman satın aldığı ihaleye 2 firma teklif verirken, geçerli teklif sayısı 1'de kaldı. İhaleyi alan firmanın yaptığı kırımın yüzde 1'in altında olması da dikkat çekti.

TEK FİRMALIK İHALE
Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi, otopark sorunu için Büyükşehir Belediyesi karşısındaki otopark alanında çalışma başlattı. Seyhan Belediyesi, kendisine ait olan yeri bağışlarken Büyükşehir de ihale sürecini başlattı. 3 milyon 351 bin 920 TL maliyetli 9 adet 12 araçlık ve 1 adet 8 araçlık döner katlı elektromekanik otopark sistemleri ihalesi 18 Nisan 2016'da yapıldı. Politeknik İnşaat, ihaleye giren tek firma olduğu için kırımı kendi isteğine göre yaptı ve ihaleyi aldı.

MHP'LİLERİN TERCİHİ
Firma yüzde 1'in altında kırım yaparken, ihaleye ilişkin çeşitli iddialar ortaya atıldı. İddialar, söz konusu ihalenin, adrese teslim yapıldığı yönündeydi. Politeknik İnşaat'ın sahibinin Ceyhanlı işadamı Fazıl Özen olması da dikkat çekti. Söz konusu firmanın, 'li olan Isparta Belediyesi'nden Gökkubbe, Adana Saimbeyli İlçe Belediyesi'nden mezbaha yapım işi ve Adana merkez Sarıçam İlçe Belediyesi'nden pazar yeri yapım işi ihalelerini aldığı öğrenildi. İddialar göre, ihale şartnamesinin bazı maddeleri, ihaleye sadece Politeknik İnşaat firması girebilecek şekilde düzenlendi. Sadece Politeknik İnşaat'ın sahip olduğu TS EN 1410 + A1 belgesi ihale şartnamesine konuldu. +A1 istenmeseydi ihaleye katılacak firma sayısı artacaktı. Şartnamede yer alan "Bu halede her türlü dönen dolap tipli otopark sistemi satışı işleri benzer iş olarak kabul edilecek" şartına uyan tek firmanın yine Politeknik İnşaat olduğu öne sürüldü. "9 adet 12 araçlık ve 1 adet 8 araçlık döner katlı elektromekanik otopark sisteminin 45 günde üretebileceğini gösterir kapasite raporunu teklif zarfıyla birlikte sunacaktır" maddesine olumlu yanıt verebilecek tek firma yine Politeknik İnşaat oldu. Bu raporu sunan firma, sözleşmede belirtilen tarih 3 Temmuz'un üzerinden aylar geçmesine rağmen otoparkı teslim edemedi. Sunulan raporun gerçekçi olmaması, söz konusu ihalenin iptal edilmesi gerektiği düşüncesinin doğmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den ihale tiyatrosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN