Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutnu kumaşı artık tescillendi

’in asırlık el sanatları arasında yer alan kutnu kumaşı için yapılan coğrafi işaret başvurusu Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandı

Giriş Tarihi: 20.9.2016
Kutnu kumaşı artık tescillendi
Sanayi Odası (GSO) tarafından, sadece Gaziantep'te üretilen ve dokuma sanatı 16'ncı yüzyıla kadar uzanan "Antep Kutnu Kumaşı" için 19 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından onaylandı. TPE Markalar Dairesi Başkanlığı, 'Antep Kutnu Kumaşı' coğrafi işaretin Resmi Gazete'de ilan edilerek tescil edildiğini bildirdi. Tescil belgesi GSO'ya ulaştı.

KÜLTÜREL DEĞERLER
Şehrin sanayisini güçlendirecek çalışmalarının yanı sıra kültürel zenginliklerini korumaya ve yaşatmaya büyük önem veren GSO, Avrupa Birliği'nden () 2013 yılında Antep baklavasının uluslararası tescilini alma başarısının ardından yeni bir mutluluğu kutnu kumaşında yaşatmış oldu. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, büyük önem taşıyan bu belgenin alınmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

SIRADA ANTEP KATMERİ
Kutnu kumaşının Gaziantep kültür hazinesinin en nadide parçalarından birisi olduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Marka Şehir Gaziantep'' projesini 2003 yılında başlattık. En fazla marka ve patent başvurusu yapan beşinci şehir konumundayız. Gaziantep'in marka ürünlerinin sayısını artırmak istiyoruz. Bu doğrultuda şehrimizin geleneksel ürünlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Antep Katmeri tatlısının coğrafi işaret tescil başvurusunun da kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutnu kumaşı artık tescillendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN