Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatın yıldızı makarna oldu

Giriş Tarihi: 25.9.2016
İhracatın yıldızı makarna oldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 8 ayda bölgeden yapılan 5 milyar dolarlık ihracatın yüzde 25,9’u hububat ve bakliyat ürünlerinden oluştu. Liderlik koltuğuna makarna oturdu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yılın ilk 8 ayında yapılan ihracatın yüzde 25,9'unu hububat ve bakliyat ürünleri oluşturdu. 1 milyar 319 milyon 363 bin dolarlık ihracat yaptıklarını bildiren Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumları ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, hedeflerine ulaşabilmek için çalışmaların yoğun olarak sürdürüldüğünü ifade etti.

PAZAR ARAYIŞLARI
Dünyanın farklı ülkelerine ihracat yapma başarısı gösterdiklerini bildiren Altunkaya, farklı pazar arayışlarının devam ettiğini söyledi. Hububat, bakliyat, yağlı tohumları ve mamulleri ihracatında ilk sırayı 348 milyon 225 bin dolarla buğday ununun aldığını kaydeden Altunkaya, bu ürünü 259 milyon 816 bin dolarla bitkisel yağların takip ettiğini hatırlattı.

MAKARNA LİDER
Makarnanın 179 milyon 433 bin dolarla en fazla dış satım yapılan ürünlerden olduğunu ifade eden Altunkaya, 144 milyon 662 bin dolarla en çok ihraç edilen bir başka ihraç ürünün de bisküvi ve pasta olduğunu açıkladı. Altunkaya, "Türk menşeli ürünleri çok iyi tanıtıp pazar payımızı artırmaya çalışıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatın yıldızı makarna oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN