Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinbey’de maddi ve manevi restorasyon

Şahinbey Belediyesi bir yandan dönüşüm ve yeni konut çalışmalarıyla kentin imarını sağlarken bir yandan da eğitim ve sosyal projelerle manevi restorasyonu da sağlamaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Şahinbey’de maddi ve manevi restorasyon
Türkiye'nin en büyük ilçelerinden olan, barındırdığı nüfusla onlarca ilden daha fazla insanın yaşadığı 'in Şahinbey ilçesinde Belediye Başkanı önderliğinde maddi ve manevi alanda güçlü bir restorasyon sürdürülüyor. Şahinbey Belediyesi gençler ve kentsel dönüşüm üzerine yaptığı yatırımlarla, maddi ve manevi restorasyon yapan belediye hüviyetine bürünürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dindar Nesil Projesi" yolunda da önemli adımlar atıyor. Gaziantep'e göç eden nüfusun büyük bölümüne kapılarını açan Şahinbey ilçesi farklı kültürlerden ve ülkelerden gelen birçok kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda yapılan yatırımlar ve projelerin büyük çoğunluğu, sosyal entegrasyon, kentsel dönüşüm, çarpık yapılaşmayı önleme ve sosyal belediyecilik üzerine planlanmış.

ENTEGRASYON MERKEZİ
Şahinbey Belediyesi sosyal tesislerde gençliğe yaptığı yatırımlarla barışın ve kardeşliğin mimarı olurken, sosyal tesislerde farklı etnik kökenlerdeki vatandaşların bir araya gelerek, eğlendiği ve birlik, beraberliğin sembol yeri olarak Cumhurbaşkanımızın Dindar Nesil Projesi çerçevesinde eğitimler veriyor. Şahinbey Belediyesi tarafından inşa edilen sosyal tesisler Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç edenler başta olmak üzere Türk, Kürt, Arap, Suriyeli birçok kişi tarafından kullanılıyor. Tesislerde öncelikle birlik ve beraberlik duygusunu ön planda tutarak, kardeşlik ve ümmet olma bilincine önem veriliyor. Şahinbey Belediyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı müftülüklerce yapılan protokol kapsamında Gaziantep Müftülüğü denetimindeki hocalarla manevi değerler eğitimi yapılıyor.

GENÇLİĞE SAHİP ÇIKILIYOR
Şahinbey Belediyesi'ne ait sosyal tesislerdeki LYS kurslarından faydalanan yüzlerce genç üniversitelerde önemli fakültelere yerleşti. Verilen kurslar sayesinde bu mahallelerde yaşayan gençler TEOG ve LYS'de önemli başarılar elde etti. Bu sosyal tesislerden faydalanan gençler vatanına, milletine, dinine, milli benliğine, vatanın bütünlüğüne sahip çıkarak, devletin güler yüzü ile karşılanıyor.

ŞEHİTLER DİYARINA YOLCULUK
Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun vatanını, milletini ve bayrağını seven şuurlu bir gençlik yetişmesi adına başlattığı seferlerde, günlük 189 kişi Çanakkale'de ecdatlarını ziyaret ediyor. Çanakkale'nin 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde başlatılan proje Türkiye'ye örnek olurken bugüne kadar 35 bin 607 öğrenci Çanakkale'yi ziyaret etti. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun "Hayallerimin Projesi" diyerek adlandırdığı çalışma Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında bu yılsonuna kadar 10 bin, 2017 yılında 20 bin ve 2018'de de 20 bin öğrenci olmak üzere toplam da 82 bin genci ecdadıyla buluşturacak.

GEÇMİŞE SAHİP ÇIKIYOR
Şahinbey Belediyesi tarihi dokuya da dokunarak saklı kalmış olan ilçenin tarihini restore edip turizme kazandırıyor. Restorasyon çalışmalarıyla Gaziantep'in en eski yerleşim yeri olan Şehreküstü Konakları ve 7 kilometrelik sokak sağlıklaştırma çalışmaları, tarihi gün yüzüne çıkarttı. Şehreküstü semtinde Tekke Camii'nden başlayarak, Şehitler Caddesi, Almacı Pazarı, Ahmet Çelebi ve Kabasakal Camii'ne kadar olan mahalle ve sokaklarda gerekli sağlıklaştırma çalışmaları yaparak cephe yenilemesi yaptı.
Tarihi ve kültürel mirası ortaya çıkartan Şahinbey Belediyesi, Kurtuluş Savaşında kullanılan mağaraları ortaya çıkartarak Gaziantep savunmasının önemini vurgulayan Milli Mücadele Müzesi yapımına başladı. Yaşayan Müze Gümrük Hanını restore ederek müze haline getiren Şahinbey Belediyesi, tarihte okul olarak kullanılan Bostancı Mektebini de Kültür Evi olarak restore etti. Restorasyon çalışmaları çerçevesinde Düveroğlu Kütüphanesini de 6 ayda restore edip kültür evi olarak hizmete sunan Şahinbey Belediyesi, İslam Tarihi konusunda gelecek nesile ışık tutan 54 bilim adamının 107 buluşunu anlatan İslam Bilim Tarihi Müzesini halkın hizmetine sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinbey’de maddi ve manevi restorasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN