Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıf korursa işte böyle olur

Vakıflar Adana Bölge Müdürlüğü, ilgisizlikten dolayı harabeye dönen ve madde bağımlıların mekanı haline gelen tarihi binayı, pencerelerine duvar örerek koruma altına aldı

Giriş Tarihi: 30.10.2016
Vakıf korursa işte böyle olur
Yapıldığı günden bu yana 1998 depremini ve 2 bombalı saldırı yaşayan Büyüksaat civarındaki tarihi çevik kuvvet binasının insan eliyle yok edilme süreci kesintisiz sürüyor. 20'nci yüzyılın başlarında polis mektebi olarak inşa edilen tarihi bina, kaderine terk edildikten sonra çevresindeki birçok yapı gibi harabeye döndü. Son olarak madde bağımlılarından binayı kurtarmak isteyen vakıf yetkilileri, gerçek anlamda çözüm bulmak yerine pencereleri tuğla ile kapattı. Bu önlem görenleri güldürdü.

İLGİNÇ ÇÖZÜM
Kaderine terk edildikten sonra madde bağımlılarının mekanı haline gelen ve zamanla uyuşturucu tacirlerinin gerçekleştirdiği uyuşturucu trafiğine ev sahipliği yaptığı için şikayetlere neden olan tarihi binanın içler acısı halini SABAH Güney'in 21 Ocak 2016 tarihli sayısında "Deprem yıkamadı ilgisizlik yıkıyor" başlıklı haberiyle kamuoyuna duyurulmuştu. Bunun üzerine harekete geçen Vakıflar Genel Müdürlüğü Adana Bölge Müdürlüğü, sorunu ilginç bir yöntemle çözdü.

DUVAR ÖRÜLDÜ
Vakıflar Bölge Müdürlüğü, tarihi binayı ve aynı alanda bulunan eski yeşil kart bürosunu madde bağımlılarından korumak için pencerelerine tuğla ile duvar ördü. Korku filmlerindeki sahneleri anımsatan görüntüler vatandaşlara, "Keşke hiç el atmasalardı daha iyi olurdu. Adana'nın en önemli bölgelerinden birinde bu tarihi yapıya duvar örmek kimin fikriyse alkışlıyoruz. Umarız yetkililer de bunun sorumlusunu bulur ve bu çirkinliğe son verirler" dedirtti.

PROJE HAYAL OLDU
Çağdışı bir uygulamaya maruz kalan tarihi bina bir süre polis mektebi olarak hizmet verdi. Bir bölümü imam evi bir bölümü ise kadın hapishanesi olarak kullanılan bina Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü olarak hizmet vermeye başladığında iki kez canlı bomba saldırısına uğradı. Kaderine terk edilen binanın restore edilerek butik otel olarak hizmet vermesi planlanıyordu. Tarihi Irmak Hamamı'nın da dahil edildiği proje ne hikmetse bir türlü hayata geçirilmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf korursa işte böyle olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN