Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet coşkusu tüm Türkiye’yi sardı

Giriş Tarihi: 31.10.2016
Cumhuriyet coşkusu tüm Türkiye’yi sardı

Cumhuriyetin kuruluşunun 93’üncü yıldönümü parlak törenlerle kutlandı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Niğde ve Hatay’da da kutlamalar coşkuluydu

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yıldönümü nedeniyle resepsiyon verdi. Hilton Otel'de düzenlenen resepsiyona Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş ev sahipliği yaptı. Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yıldönümü vesilesiyle bir araya geldiklerini vurgulayan Vali Demirtaş, "Aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, kuruluşta ve kurtuluşta emeği geçen ecdadımızı şükranla anıyorum" dedi.


Cumhuriyet Bayramının 93. Yıldönümü nedeniyle Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi Nazan Ata ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda Cumhuriyet pastası alkışlarla kesildi.

DONANIMLI NESİL
Cumhuriyetin, büyük devletler kurmuş bir milletin çağdaşlaşma sürecinin son aşaması olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Cumhuriyet, muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmenin anahtarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ey yükselen yeni nesil İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz' sözünü rehber edinip, hedefe ulaşmak istiyorsak, iyi eğitilmiş, donanımlı, tarihi, kültürü bilen bir nesil yetiştirmeliyiz" diye konuştu.


Konuklarını resepsiyonun yapıldığı salonun kapısında karşılayan Vali Mahmut Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş ile birlikte konukların bulunduğu masaları tek tek gezerek, "hoş geldiniz" dedi.

CUMHURİYETLE TAÇLANDI
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, eşi Kevser Çakacak ile birlikte Cumhuriyet Resepsiyonuna ev sahipliği yaptı. Kültür Merkezi Şeref Salonunda Vali Çakacak ve eşinin davetlileri kapıda karşıladığı resepsiyona katılım yüksek oldu. Vali Çakacak, yüce Türk milletinin bağrından çıkardığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine kast eden düşmanlara karşı tarihte eşine rastlanmayacak bir destan yazdığını, Kurtuluş Savaşı sonrasında elde edilen zaferin Cumhuriyetin kurulmasıyla taçlandığını söyledi. Vali Çakacak ve eşi, daha sonra Cumhuriyet'in 93. kuruluş yıldönümü münasebetiyle hazırlanan Cumhuriyet pastasını kesti. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Gaziantep Üniversitesi Mavera Konferans Salonu'nda resepsiyon verdi. Burada konuşan Vali Yerlikaya, terörle mücadeleyle ilgili, "Nereden çıktı Mehmetçiğe, polise, korucuma silah sıkmak? Ama artık yağma yok, kana kan, göze göz. Nerede olursa olsun hepsinin inine girilecek, en sonunda izzetsiz bir şekilde eğer hâlâ sağsa elinden, kulağından tutup götürerek Türk adaletine teslim edilecek" dedi. Vali Yerlikaya, Cumhuriyet bayramı nedeniyle düzenlenen spor etkinliklerine katılan sporculara ödül verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet coşkusu tüm Türkiye’yi sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN