Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ejder meyvesi kazandırıyor

Türkiye’de alternatif ürün olarak üretimine başlanan ‘ejder meyvesi’, tanesi 11 ila 16 lira arasında alıcı bulunca çiftçinin umudu oldu

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Ejder meyvesi kazandırıyor
Mersin'de alternatif tarım kapsamında oluşturulan ve bir yıllık üretim hazırlığının ardından toplanan ejder meyvesi (pitahaya), tanesi 11 ila 16 lira arasında alıcı buluyor. Anavatanı Vietnam olan, dondurma yapımı, salata ve ilaç sanayilerinde kullanılan, ağırlığı 300 gramdan bir kiloya kadar çıkabilen tropikal meyve, narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih ediliyor.

YÜKSEK GETİRİSİ VAR
Yetiştirilmesi sırasında ilaç ve kimyasal gübre kullanılmaması ve yüksek getirisi sebebiyle üreticilerin 'aradığı ürün' haline gelen ejder meyvesinin tanesi ise 11 ila 16 lira arasında satışa sunuluyor. Ziraat Mühendisi Uysal Aslan Ulu, halk arasında ve Uzakdoğu'da 'ejder meyvesi' olarak bilinen pitahayanın Akdeniz iklimine uygun bir tür olduğunu söyledi.

İHRACAT ÜRÜNÜ
Üretici Mehmet Tanrıverdi ise bir dönümlük seraya deneme olarak diktikleri fidelerden arzu edilenin üzerinde verim aldıklarını bildirdi. Fidenin dikilmesinden üç yıl sonra gerçek manada daha fazla ürün alacaklarını ifade eden Tanrıverdi, 3 yıl sonra 6 bine yakın meyve hasat etmeyi hedeflediklerini belirtti. Tanrıverdi, meyvenin ihracatının önünün açık olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ejder meyvesi kazandırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN