Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay’ın lezzetleri Başkent’e taşınıyor

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Hatay’ın lezzetleri Başkent’e taşınıyor

Ankaralıları ‘Başkent’te Hatay Günleri’ etkinliklerine davet eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Hatay’ın kültürünü, hoşgörüsünü Ankara’ya taşıyoruz” dedi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, 2-6 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Başkent'te Hatay Günleri' hazırlıklarının tamamlandığını bildirdi. Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Hatay Birlik Vakfı ile ilçe belediye başkanlıkları tarafından düzenlenen Başkent'te Hatay Günleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Antakya Medeniyetler Korosu'nun verdiği konserle başladı. Yayman, Hataylıların konseri 15 Temmuz şehitlerine adadığını söyledi.

BARIŞ İÇİNDE YAŞIYORLAR
Hatay Günleri'nin Atatürk Kültür Merkezi'nde yarın saat 13.00'te düzenlenecek açılış töreniyle başlayacağını kaydeden Yayman, burada Başkentlilerin Hatay'ın bütün değerleri ile tanışacaklarını kaydetti. Hataylı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Yayman, "Binlerce yıldır Türk, Arap, Kürt, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi barış içinde yaşıyor Hatay'da. Etkinliklerle Hataylıların bundan sonra da birlik ve kardeşlik içinde yaşama kararlılığını herkese anlatmayı hedefliyoruz" dedi.

HOŞGÖRÜ MERKEZİ
UNESCO'nun dünya mirası öneri listesinde yer alan ve dünyanın ilk mağara kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi'nin, Hatay'ın inanç ve hoşgörü merkezi olmasına katkı sağladığını belirten Yayman şunları söyledi: St. Simon Manastırı ile birlikte, dünyanın en büyük ikinci mozaik sergileme alanına sahip arkeoloji müzesi, tıbbi aromatik bitkiler müzesi, zengin mutfağı ve daha birçok özelliği ile Hatay görülmeye değer bir şehir. Hatay, Türk-İslam tarihi açısından da çok önemlidir. Habibi Neccar ve Beyazidi Bestami hazretlerinin makamını herkes görmelidir. Hatay'ın kadim zamanlardan bugüne birçok birikime sahip olduğunu anlatan Bakan Yardımcısı Yayman, "Bunu Hatay'ın her sokağında, her insanında hissedersiniz. Yemeklerinin tadında binlerce yıllık geçmişi, insan sevgisi ile karılmış, birbiri ile uyumlu baharatların ferahlığını hissedersiniz. Ankara'da yaşayan vatandaşlarımızı, Hatay'a özlem duyan hemşerilerimizi, tüm Hataylılar adına Atatürk Kültür Merkezi'ne davet ediyoruz" diye konuştu.
AKM'de yapılacak etkinliklerde Hatay mutfağının tüm renkleri, sini kebabı, kağıt kebap, oruk, künefe gibi yüzlerce farklı yiyecek, zeytin, zahter, defne sabunu gibi yüzlerce yöresel ürün ziyaretçilere sunulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay’ın lezzetleri Başkent’e taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN