Yeni nesil narenciye tüketerek büyüyecek

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Yeni nesil narenciye tüketerek büyüyecek

SOĞUK kış günlerinde hastalıklara karşı doğal koruma kalkanı olan narenciye ürünlerinin tüketim alışkanlığının artırılması ve sağlığa yararları konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla Adana Çiftçiler Birliği tarafından yeni bir proje hazırlandı. Adana Valiliğinin de desteklediği proje kapsamında her hafta bin ilkokul öğrencisine narenciye ürünleri dağıtılacak. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, son yıllarda ekim alanı artan narenciyenin, 850 milyon dolarlık ihracat getirisi ile bölge için önemli bir değer haline geldiğini belirtti.

TÜKETİM YETERLİ DEĞİL
Türkiye'de 4 milyon tonluk narenciye üretiminin ancak 2,5 milyon tonu iç pazarda tüketilirken, 47 milyon nüfusa sahip İspanya'da 6,5 milyon tonluk üretimin yaklaşık 4 milyon tonunun yurt içinde tüketildiğini ifade eden Doğru, "Dünyada sadece subtropikal iklim kuşağında üretimi yapılabilen narenciyeyi, Ege'den Akdeniz'e kadar uzanan geniş kıyı kesiminde üretebilen şanslı ülkelerden biriyiz. Buna rağmen iç tüketimimiz yeterli değil" dedi. 3

KASIM'DA BAŞLIYOR
Adana Çitçiler Birliği olarak, narenciye tüketim alışkanlığının küçük yaşlarda edinilmesini sağlamak amacıyla yeni bir proje başlattıklarını ifade eden Mutlu Doğru, şöyle devam etti: Valimiz Mahmut Demirtaş'ın verdiği destekle her hafta bin ilkokul öğrencimize narenciye dağıtacağız. 3 Kasım Perşembe günü İsmail Sefa Özler İlkokulu'nda başlayacak projemiz umarım diğer şehirlere ve kurumlara örnek olur ve sağlıklı beslenme yolunda daha fazla narenciye tüketiriz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni nesil narenciye tüketerek büyüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN