Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana’nın tarihi ortaya çıkacak

Giriş Tarihi: 6.11.2016

Karataş’ta bulunan ve kuruluşu M.Ö. 7’nci yüzyıla dayanan Antik Magarsus Kenti, Seyhan Belediyesi’nin katkılarıyla gün yüzüne çıkartılacak

Tarihe önem veren ve Adana'nın binlerce yıllık kültür miraslarının korunması için çalışıp, gayret gösteren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Magarsus Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkartılması için kolları sıvadı. Seyhan Belediye Meclisi Kasım ayı 2. birleşiminde gündeme gelen madde ile Karataş'ta bulunan ve kuruluş tarihinin M.Ö. 7.yüzyıla dayandığı bilinen Magarsus Antik Kenti'ndeki Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yapılan arkeolojik kazıların devamının sağlanması için protokol yaparak destekte bulunma kararı alındı.

YILLIK MASRAFLAR
Seyhan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB Birim Sorumlusu Mimar Murat Ulaş, Magarsus'un önemine vurgu yaparak, "Müze Müdürlüğü, Karataş'taki çalışmaların durması üzerine bu konuyla ilgilenip ilgilenmeyeceğimizi sordu. Biz de konuyu başkanımıza ilettik. Antik kazı 8-10 işçi ile uzun yıllardır sürüyor ama istenen gelişme olmadı. Yıllık masraflar karşılanırsa Adana için önemli bir eser ortaya çıkacak" dedi. Tarihe sahip çıktıklarını söyleyen Başkan Zeydan Karalar, kültürün ve turizmin canlanması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’nın tarihi ortaya çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN