Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahin New York’ta Suriyelileri anlattı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, New York’ta Suriyelileri anlattı. Şahin, “Dünyaya barışın gelmesi için herkes elini taşın altına koymalı” dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Şahin New York’ta Suriyelileri anlattı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ABD'nin New York eyaletinin önemli sivil toplum kuruluşlarından Synergos Enstitüsü'nün düzenlediği etkinliğe katıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak Suriyeli misafirlere yönelik yaptığı çalışmaları sunum eşliğinde anlatan Şahin, herkesin sorunun çözümüne katkı vermesi gerektiğni söyledi. Şahin, "Dünyaya barışın gelmesi için herkes elini taşın altına koymalı" dedi.

BÜYÜK GÖÇ HAREKETİ
Küreselleşme ve dünyanın olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirten Şahin, Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik önemi nedeniyle 40 ülkenin ülkemizin tarihi ve arşivine bakmadan göç ve kendi tarihini yazamadığını
söyledi. Suriye'de yaşanan insanlık dramını anlatan Şahin, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük göç hareketiyle karşı karşıya olunduğunun altını çizdi. Şahin, Türkiye'nin şu anda 2.7 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığının altını çizdi.

"HAYATI PAYLAŞTIK"
Suriyeli 70 bin çocuğun eğitime kazandırıldığını vurgulayan Şahin, "Suriyeli mülteci çocuklar da bizim çocuklarımız gibi bütün imkanlardan istifade etmeye başladı. Kadınlara açtığımız kurslarla dil ve meslek öğretiyoruz. Vatandaşımıza verdiğimiz imkanları onlara da verdik, sosyal hayatı paylaştık. Çünkü sosyal uyum, entegrasyon, adaptasyon ve imkan için birlikte yaşamamız lazımdı. Aksi bir tutum terörizm, kutuplaşma, nefret söylemlerinin artmasına neden olacaktı" diye konuştu.

ADALET YOKSA HUZUR DA YOK
Sosyal adalet ve barışın sağlanmaması halinde dünyadaki huzur ve barışın da tesisi edilemeyeceğini ifade eden Şahin, "Dünyaya barışın gelmesi için herkes elini taşın altına koymalı. Ortadoğu'daki huzur ve barışı sağlamadığımız zaman hiçbirimiz huzurlu ve mutlu olmayacağız. Ulaşamadığımız her bir çocuğun üzerimizde çok büyük bir emaneti ve sorumluluğu var. O yüzden ben bana düşen kısmıyla bütün gücümle bu alanda gayret gösterdim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahin New York’ta Suriyelileri anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN