Hissedilebilir yüzey engelli parkuru gibi

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Hissedilebilir yüzey engelli parkuru gibi

Çukurova ilçesinde görme engelliler için yapılan hissedilebilir yüzey, görenleri şaşkına çeviriyor. Bu işi yapanlardan hesap sorulmasını isteyen vatandaşlar, “Görme engelli bu yolda nasıl yürüsün?” dedi

Adana'yı engellerinden arındırmak için Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından yapılan çalışmaların çoğunun boşuna olduğu, hayatı engelliler için kolaylaştırmak yerine daha da zora soktuğu bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle görme engelliler için kentin birçok noktasında yapılan hissedilebilir yüzeylerin sadece göstermelik olduğu gerçek manada hizmet vermediği anlaşılıyor. Buna en güzel örneklerden biri merkez Çukurova ilçesine bağlı Mahfesığmaz Mahallesi'nde yapılan hissedilebilir yüzeyler oldu. Kaldırıma döşenen hissedilebilir yüzeyler öylesine gelişigüzel yapılmış ki, kaldırımdaki ağaçlara ve rögar kapakları görmezden gelinmiş.

ANLAMAK ÇOK ZOR
Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, görme engelli yakınlarından gelen şikayetler üzerine Mahfesığmaz Mahallesi 79134 ve 79139 sokağa giderek inceleme yaptı. Kassap, "Yapılan işi görünce 'Bu bir kamera şakası mı?' diye sormadan edemedim. Bir insan bunu nasıl yapar anlamak güç. Hissedilebilir yüzeyler görme engelliler için yapılan bir hizmet. Kaldırımda 3'er metre ara ile ağaçlar var. Rögar kapakları var. Şimdi bu engeller varken hissedilebilir yüzeyleri buraya döşemek kimin fikri? Hadi işçi döşedi, peki bir belediye yetkilisi gelip, 'Kardeşim bu nasıl iş? Görme engelli burada nasıl yürüyecek?' demez mi. Adana giderek daha da engelli bir kent haline geliyor" dedi.

VATANDAŞ ŞAŞKIN
Hissedilebilir yüzeylerin görme engelliler için yapıldığı bilincine herkesin erişmesi gerektiğini de söyleyen Halis Kasap, "Öyle duyarsız insanlar var ki, aracını getirip hissedilebilir yüzeyin üzerine park ediyor. Hiçbir yetkili bu durumlarla ilgili radikal çalışma yapmıyor. Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıtası aktif çalışmıyor. Dışarıdan Adana'ya gelenlerin bu manzaralara tanık olunca, kentimizle ilgili ne düşündüğünü düşünmek bile istemiyorum. Hizmetler böyle baştan savma olunca engelli insanlar evlerine mahkum oluyor. Eğer biz çağdaş bir ülke olacaksak, önce engellilerimizi evlerine mahkum olmaktan kurtarmalıyız. Şehirlerimizdeki engelleri en aza indirmeliyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hissedilebilir yüzey engelli parkuru gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN