Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova yine takas peşinde

Takas yoluyla resmi kurum alanını konut ve ticaret alanına çevirme girişimi mahkeme engeline takılan Çukurova Belediyesi, aynı yönteme bir kez daha başvurdu. Kamunun yerini satmak için Meclis’e başvurdu

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Çukurova yine takas peşinde
Borç batağına saplanan Çukurova Belediyesi, kamunun malını satmak için kolları sıvadı. Daha önce takas yoluyla resmi kurum alanını konut ve ticaret alanına çevirip satma girişimi yargı engeline takılan Çukurova Belediyesi, bir kez daha benzer bir yönteme başvurdu. Huzurevleri Mahallesi'ndeki 2 dönümlük yeşil alanı Belediyeevleri Mahallesi'ndeki alanla takas eden Çukurova, satış için encümene yetki istiyor. Bu talep bugünkü Meclis toplantısında görüşülecek.

ÇARŞI ALANIYDI
İmarda kamuya ait çarşı alanı olarak ayrılan ve park olarak kullanılan Belediyeevleri Mahallesi 84232, 84233 ile 84237 sokakları arasında kalan 2,5 dönüm alan, 2013 yılında Çukurova Belediyesi tarafından yüksek yoğunluklu konut alanı olarak imara açıldı. Çukurova Belediyesi yetkilileri, bu karara tepki gösteren vatandaşları,"Büyükşehir Nazım İmar Planı'nı değiştirince biz de bunu yapmak zorunda kaldık. Ama biz burayı kesinlikle imara açmayacağız rahat olun" diye ikna etti.

YEŞİL ALAN İMARA AÇILDI
Tepkiler üzerine geri adım atan Çukurova, bu kez Büyükşehir'in desteğini arkasına alarak konut alanına çevirdiği yeri, çok uzak bir yerdeki yeşil alanla takas etti. Huzurevleri Mahallesi'nde imarda yeşil alan olarak işlenen 2 bin 63 metrekarelik yer böylece imara açıldı. Çukurova Belediyesi, bu yeri satmak için geçen Pazartesi günü yapılması planlanan meclis toplantısının gündemine aldı. Ancak CHP'liler toplantıya katılmayarak oturumun ertelenmesini sağladı. Bugün yapılacak olan meclis toplantısında, bu alanın satış işlemlerinin yapılabilmesi için encümene yetki verilmesi istenecek. AK Parti ve MHP'li üyelerin karşı oy kullanacağı öğrenilirken, kararın hukuksuz olduğunu düşünen bazı CHP'lilerin ya toplantıya katılmayacağı ya da hayır oyu kullanacakları iddia edildi. Söz konusu takasın Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin 26'ncı maddesine aykırı olduğunu belirtilirken ve bu alanın birilerine peşkeş çekileceği öne sürüldü.

YASA NE DİYOR?
Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin 26'ncı maddesinde b) İmar planında yer alan yol hariç sosyal ve teknik altyapı alanlarının ve kamuya ait sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılabilmesi veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hitap ettiği hizmet etki alanı içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir. Eşdeğer alanın ayrılmasında yüzölçümü ve konum özellikleri korunur. Bu alanların yerinin değiştirilmesinde, mevcut plandaki hizmet etki alanına göre aynı uygulama etabı veya bölge içinde kalması, yaya erişim mesafelerinin dikkate alınması ve yeni tespit edilen alanın tesisin yapılmasına müsait olması zorunludur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova yine takas peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN