Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli muz üreticisi perişan durumda

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Yerli muz üreticisi perişan durumda

Bakanlığın verdiği 9-10 dolarlık referans fiyatı uygulanmayınca ithal muz, düşük fiyatı nedeniyle yerli muz ile girdiği savaşı kazanıyor. Olan yerli muz üreticisine oluyor

Türkiye'nin yıllık muz ihtiyacının yüzde 55'ni karşılayan Anamur ve Alanyalı muz üreticileri iflasın eşiğine geldi. Özellikle yerli muzun hasat edileceği zaman Güney Amerika ülkesi Ekvador'dan getirilen 240 bin ton ithal muzun piyasaya sürülmesiyle pazar kaybı yaşadıklarını söyleyen Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, "İthalatçı firmalar kartonu 80 liraya mal olan muzu 50-60 liradan piyasaya sürüyor. Bu fiyatlarla baş etmemiz mümkün değil. Ankara ile temas halindeyiz. Referans fiyat uygulamasının daha sıkı şekilde hayata geçeceğini ümit ediyoruz" dedi.

MAHKEME KARARI
Yerli muzda fiyat istikrarını korumak amacıyla Ankara'da temaslarda bulunduklarını belirten Başkan Gümüş, "İthalat denetiminin artırılmasını ve referans fiyatın uygulanmasını talep ettik. Ekonomi Bakanlığı 20 kiloluk ithal muzun kolisi için 9-10 dolarlık referans fiyat belirledi ama ithalatçı firmalar bunu deliyor. Gemilerle getirdikleri muzu 5 dolardan aldıklarını ve verginin bu fiyattan alınmasını istiyor. Bakanlık yetkilileri 9-10 dolardan işlem yapınca Kocaeli'ndeki bir mahkemenin 2009 yılında verdiği kararı emsal gösterip aradaki fiyat farkını geri alıyorlar" diye konuştu.

300 BİN TON ÜRETİM
İthalatçı firmaların bir koli muzu 50 liradan piyasaya sürdüğünü anımsatan Başkan Gümüş, "Referans fiyatları uygulansa bir koli muz 70 liradan piyasaya girer. Yerli üretici bu fiyatlarla baş eder. İthal muzun gümrüklerde sarı hat yerine denetimi daha fazla olan kırmızı hattan girmesini istiyoruz" dedi. Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel, "Mersin açıklarında muz yüklü 5 gemi var. Bir gemide 300 bin karton yani 6 bin ton muz var. Bir gemi 120 muz üreticisi olumsuz etkiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli muz üreticisi perişan durumda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN