Konukoğlu: İhracat kaybımız sınırlı kaldı

Giriş Tarihi: 11.11.2016
Konukoğlu: İhracat kaybımız sınırlı kaldı

GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, küresel ekonomideki daralma ve bölgedeki savaş ortamına rağmen Türkiye ve Gaziantep’in ihracatı düşüşünün sınırlı kaldığını söyledi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, küresel ekonomide yaşanan sıkıntılar ve bölgemizdeki savaş ortamına rağmen ihracatta yaşanan düşüşünün sınırlı kalmasının sevindirici olduğunu, ekim ayında ise düşüş ivmesinin azaldığını söyledi. Gaziantep'in, Türkiye ihracatının motor gücünü oluşturan en önemli iller arasında yer aldığını vurgulayan Konukoğlu, "Ekimde aylık bazda düşüş ivmesinin azalmasının yanı sıra toplam ihracatta güzel bir sonuç elde ettik. Yıllık bazda Ankara ile aramızdaki açığı kapattık, 40 milyon dolar fark bile attık. Böylece, Ocak-Ekim 2016 dönemi sıralamasında en fazla ihracat yapan 5. il olduk" dedi.

İSTİKRARLI ARTIŞ SÜRECİ
Konukoğlu, firmaların ihracatını artırmaya ve ticari engellerin bertaraf edilmesine yönelik çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü ifade ederek, "Küresel ekonomide zayıf yönlü büyüme trendi devam ederken, dünya mal ticaretindeki küçülme sürüyor. Irak ve Suriye'de yaşanan savaş ortamı en çok bizleri etkiliyor. Ancak yine de ihracatta birçok ülkede yaşanan düşüşlere göre Türkiye'nin kaybı daha sınırlı kalıyor. Gaziantep olarak da elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Bugünleri de atlatarak, ihracatta tekrar istikrarlı artış sürecine gireceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

RUSYA İHRACATI ARTIRIR
Katma değerli ürünlerle ihracat fiyatını artırmanın önemine işaret eden Adil Sani Konukoğlu, "Dünya ekonomisindeki gelişmeler doğrultusunda, yurt dışı pazarlarda daha aktif olmalıyız. Dış ticaretin önemli bir oyuncusu Gaziantep bunu yapabilecek kapasiteye ve deneyime sahiptir. İhracatçıya yeşil pasaport verilecek olması ve Eximbank bütçesinin artırılması gibi desteklerin yanı sıra Rusya ile ilişkilerin rayına girmesi önümüzdeki dönümde ihracatımızı artıracaktır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konukoğlu: İhracat kaybımız sınırlı kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN