Erhan ÖZMEN: Trump ile yakın çağ kapanmış olabilir mi?

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Hepimiz ilkokulda öğrendik. Tarih yazının bulunması ile başlar. Yazının bulunmasından önce yaşanan dönemler tarih öncesi çağlardır, yazının bulunmasından sonraki dönem ise tarih çağlarıdır.
Yine ilkokulda edindiğimiz bilgilere göre, biz şu an 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi ile başlayan Yeni Çağ'ın 1789 Fransız İhtilali ile son bulmasının ardından yaşanan çağdayız. Yani Yakın Çağ olarak adlandırılan tarih çağını yaşıyoruz.
Bu çağları kim, neye göre adlandırıyor derseniz bunun bilimsel bir kriteri, açıklaması yok. Bu dönemlerin isimlendirilmesinde, insanlığı etkileyen evrensel nitelikli olaylar esas alınıyor. Sosyal, siyasal, kültürel ve ekono- mik gelişmeler insanlık tarihinde bir çağı kapatıp diğer bir çağı açabiliyor. Yani tarih çağlarının değişmesinde ölçü evrensel nitelikli olaylardır.
Çağların isimlendirilmesi ise çağı yaşayan insanlar tarafından değil, daha sonra gelenler tarafından yapılmıştır hep. Fatih Sultan Mehmet "Ben İstanbul'u fethedeyim de insanlığa çağ atlatayım" demedi. Ya da tarihçiler içindeki bulundukları döneme ilişkin "çağ açan kapatan olayları seçme toplantısı" yapmıyorlar.
Şimdi bu kısa bilgilendirmeden, daha doğrusu hepimizin bildiği bilgileri kısaca hatırlattıktan sonra söylemek istediğim şu ki Yakın Çağ sona erdi. Üstelik bunu bu çağın insanı olarak, dünyaya daha sonra gelecek insanlardan önce söylüyorum.
Yakın Çağ'ı kapatan olarak tarihe geçecek iki olay var bence. İkisi de ABD kaynaklı. Birincisi: 11 Eylül saldırısı. İkincisi: Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesi. (Hatta zayıf da olsa 3. bir seçenek daha var ki o da ABD kaynaklı. 2008 küresel finansal krizi).
Şimdi hepsini bir düşünün ve bu olayların ardından dünyada yaşananları hatırlayın. Terör saldırıları tüm dünyayı tehdit ediyor, küresel ekonomi bir türlü belini doğrultamadı, petrol neye uğradığını şaşırdı, milliyetçilik eğilimi arttı, mezhep savaşları bir tehdit, Avrupa Birliği'nin devamlılığı meçhul… Ya Ortadoğu ülkelerinin durumuna ne demeli?
Liste uzar gider.
Bunların ve daha fazlasının insanlığı etkileyen evrensel nitelikli olmadığını söyleyebilir misiniz?
"Henüz Trump'ın icraatlarını görmeden nasıl bir çağı kapatabileceğini söylüyorsun?" diyebilirsiniz. Söylemlerini, karakterini, vaatlerini, yapabileceklerini düşününce şuraya yazıyorum:
"Tarih 11 Eylül'ü değilse bile Yakın Çağı Trump'ın kapattığını yazacak. Hiç olmadı dünyada Trump'tan önce Trump'tan sonra diye bir dönem yaşanacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Trump ile yakın çağ kapanmış olabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN