Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi gazileri 15 Temmuz’u anlattı

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Demokrasi gazileri 15 Temmuz’u anlattı

15 Temmuz gecesi büyük kahramanlık gösteren vatandaşlardan Abdullah İrgin, Adviye Gül İsmailoğlu, Mehmet Köse, Muhammet Irmak ve Danyal Şimşek, o gece yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattı

FETÖ'NÜN 15 Temmuz'daki darbe girişiminin püskürtülmesinde büyük rol oynayan vatandaşlardan Abdullah İrgin, Adviye Gül İsmailoğlu, Mehmet Köse, Muhammet Irmak ve Danyal Şimşek, Mersin'de düzenlenen 'Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar Projesi' kapsamında yapılan programda yaşadıklarını anlattı. Duygulu anların yaşadığı etkinlikte Abdullah İrgin'in, "Kahramanlar can verir, vatan için ölmeye gittik gazi olduk. Ben kahraman değilim" sözleri alkış aldı.

KUM SANATI GÖSTERİSİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 'Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar Projesi' kapsamında, Mersin Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Veysel Çelikdemir'in '15 Temmuz' temalı kum sanatı gösterisi büyük alkış aldı. Vali Özdemir Çakacak, 15 Temmuz'u yaşatma ve canlı tutma adına o gece yaşananları, o geceyi yaşayanların ağzından bu tür organizasyonlarla vatandaşların dinleyip, bu ruhun canlı tutulmasına vesile olunduğunu söyledi.

'VATAN İÇİN CAN VERENLER'
Darbe girişimini engellemek için Genelkurmay Başkanlığı'na giren ve kolundan yaralanarak gazi olan Abdullah İrgin, programın adının 'Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar Projesi' olduğunu, kendi adına kahraman yakıştırmasını kabul etmediğini belirterek, "O gece vatana can feda etmenin günüymüş. Biz de emniyet müdürlüğüne gidelim de vatan için canımız verelim düşüncesiyle o tarafa yöneldik. Kahramanlar yurdu yaşatmak için can verir. Ben kahraman değilim" dedi. İstanbul'da yaralanan 14 yaşındaki Adviye Gül İsmailoğlu da darbeyi öğrenir öğrenmez dışarı çıkmak istediğini vurgulayarak, "Darbe kalkışması olarak geçiyordu. Darbenin ne olduğunu tam olarak bilmesem bile kötü bir şey olduğunu, geçmiş dönemlerde yaşanan darbelerden az çok biliyordum. İçimden direk onlara engel olmak, ülkeme sahip çıkmak geçti. Cumhurbaşkanımız milleti meydanlara davet edince binlerce kişiyle birlikte dışarı çıktık" diye konuştu.

GÜVENLİ YERLERE GÖTÜRDÜ
Tank sürmeyi bilmediği halde o gece tank kullanan Mehmet Köse de daha önce hiç sürmediği tankı polislerden anahtarını alarak sürmeye çalıştığını belirterek, "Otomatik vites gaz pedal gideriz diye düşündüm. Güvenli bir şekilde Göztepe'den alıp Hasanpaşa'ya getirdim. Daha sonra zırhlı personel taşıyıcı vardı onu da getirdik. Altunizade'de var dediler onları da güvenli yerlere getirdim" diye konuştu. Köse, o gece vatandaşların tankın paletinin arasına taş sıkıştırarak tankı durduğunu, o gece 9 tank ve zırhlı aracı güvenli bir yere götürdüğünü sözlerine ekledi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi gazileri 15 Temmuz’u anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN