Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiloyla alınıyor taneyle satılıyor

Giriş Tarihi: 17.11.2016
Kiloyla alınıyor taneyle satılıyor

Tropikal bir meyve olması nedeniyle Türkiye’de çok sınırlı bir alanda yetiştirilen avokado, tarlada üreticiden kiloyla alınıyor, aynı fiyata marketlerde taneyle satılıyor

Tropikal iklim kuşağında yetişen avokado Mersin'in Silifke ilçesinde de yetiştiriliyor. Çok sınırlı bir alanda ekilen avokado, üreticiden alındığı fiyatın kat kat üstünde satılıyor. Silifke ilçesinde avokado yetiştiren Sami Bıyıklı, "Bizim kilosunu 4 TL'ye sattığımız bu ürün, çok yüksek fiyatlara satılıyor. Bizim manavlarımızda kilosu 6 TL'ye satılırken, bu rakam büyükşehirlerdeki manavlarda tanesi 4-6 TL olarak alıcı buluyor" dedi.

İKLİM ŞARTLARI ÜZDÜ
Bu yıl hasadını yapmaya başladığı avokadonun meyve kalitesinde bir sıkıntı olmadığını fakat tonajında büyük fark yaşandığını belirten üreteci Sami Bıyıklı, iki yıl önce 10 dönüm bahçeden 20 ton ürün alıyordum, bu rakam geçen yıl 16 tona, bu yıl ise 10 tona kadar düştü. Bu düşüşün iklim şartlarından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü sürekli nemli alması gereken bir meyve. İki yıldır yağmur beklenildiği kadar yağmayınca verimde düşüş oldu" dedi.

DAYANIKLI MEYVE
Avokadonun fiyatının geçen yıla oranla 1 lira arttığını belirten Bıyıklı, "Geçen yıl kilosunu 2,5-3 liradan tarlada satıyorduk. Bu yıl ise 4 liradan satıyoruz. Fiyat bize zarar ettirmese de tonajının düşüklüğü elbette ki etkiledi. Fakat pazar alanında hiçbir sıkıntısı olmayan, her zaman pazarı bulunan bir meyve. Şimdi satılmasa bile soğuk hava deposunda rahatlıkla uzun süre saklanabilecek bir ürün" diye konuştu.

KAT KAT ARTIYOR
Meyvenin üreticiden alınıp tüketiciye gidene kadar kat kat pahalandığını belirten Bıyıklı, "Biz üreticiyiz, bizden kilosu 4 TL'ye alınan bu ürün, gidip gördüğümüz zaman çok yüksek fiyatlara satılıyor. Buradaki manavlarda kilosu 6 TL'ye satılırken, büyük şehirlerdeki manavlarda tanesi 6 liraya kadar çıkıyor. Çok faydalı ve aroması yüksek bir meyve. Ancak fiyatı bu kadar yükselmese tüketici daha fazla alacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiloyla alınıyor taneyle satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN