Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep Üçlemesi: Tarih-Kültür-Ticaret

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Gaziantep son yapılan çalışmalarla baklava, lahmacun, fıstık üçlemesinden tarih, kültür, ticaret üçlemesine adım atmıştır” dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Gaziantep Üçlemesi: Tarih-Kültür-Ticaret

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanları 4'üncü İstişare ve Değerlendirme toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, ensar şehir Gaziantep'in gastronominin yanı sıra tarih, kültür ve ticaret kenti olduğunu söyledi. Gaziantep'te yapılan toplantıya Başbakan Yardımcısı Kaynak'ın yanı sıra AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, AK Parti milletvekilleri Abdulkadir Yüksel, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan ve Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile 14 ilden 250 başkan ve yerel yönetici katıldı.

ENSAR UNVANI
Suriye sınırına komşu ve yakın bölgelerdeki kentlerde Türkiye'deki muhacirlerin yaklaşık yarısının misafir edildiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Gaziantep ve Kilis, muhacirlere ensarlık görevini en iyi şekilde yerine getiriyor. Bu meşakkatli yolu, belediyelerimiz hükümetimizle birlikte koordineli bir şekilde aşıyorlar. Gaziantep, baklava, lahmacun ve fıstık üçlemesinden tarih, kültür ve ticaret üçlemesine adım atmıştır. Gaziantep bu unvanlarına bir de ensar şehrini ekledi. Ensar ne demek ancak bunu bizim kültürümüz bilir" diye konuştu. Gaziantep'in çok kimlikli ve geçmişi olan bir şehir olduğunu, 5 antik kenti bulunduğunu ve İpekyolu'nun bütün güzelliklerini taşıyan bir kent özelliğini taşıdığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "4 bölgeye baktığınız zaman her biri kendi içerisinde çok güçlü 14 şehir demektir. Yani 4'üncü bölge demek Anadolu demek. Anadolu da hazine demektir. Her geçen gün daha çok şeyi keşfettiğimiz ve sandığın içerisindeki hazinenin çok güzel bir şekilde ortaya çıktığı büyük bir güzellik demektir" dedi.

ADİL OLMALILAR
Gaziantep'in Avrupa'daki mülteci sayısının yaklaşık 3 katını barındırdığını açıklayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya, "AK Parti bir yerel yönetim hareketidir. AK Parti yerel yönetimin başarı hikayesidir. Türkiye bütçesinin yüzde 25'ini belediyeler kullanıyor. Başkanlarımızdan beklentimiz adil olmalarıdır. İnsanlara adaletle hizmet götürmeleridir. Şehirlerimizin tarihi ve kültürel miraslarını gelecek kuşaklara doğru aktarmalıyız. Şehirlerin geleceğini inşa etmek zorundayız. Belediyeler şehrin ekonomisinden ve ticaretinden de sorumludur" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep Üçlemesi: Tarih-Kültür-Ticaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN