Moldovalı Natalia parasızlık kurbanı

Mersin’e yerleşerek 10 yıl önce Yunus Emre Özışık ile evlenen 2 çocuk annesi Natalia Özışık devlete olan 12 bin TL idari para cezasını ödeyemeyince ülkesine gönderildi

Giriş Tarihi: 23.11.2016
Moldovalı Natalia parasızlık kurbanı
Mersin'e 10 yıl önce gelerek Yunus Emre Özışık (35) ile evlenen 2 çocuk annesi Moldova vatandaşı Natalia Özışık (37) devlete olan 12 bin TL idari para cezasını ödeyemeyince, Türkiye'den sınır dışı edildi. Annelerinin sınır dışı edilmesi üzerine babalarıyla tek başlarına kalan genç kadının çocukları ise yetkililere seslenerek annelerinin geri getirilmesini istedi.

OTURMA İZNİ ALMADI
2008 yılında Yunus Emre Özışık ile evlenen Natalia Özışık'a oturma izni almadan Türkiye'de kaldığı için 3 bin TL idari para cezası kesildi. Maddi durumları el vermediği için cezayı ödeyemeyen Natalia Özışık, ekim ayında arkadaşının düğünü için Yalova'ya gitti. Yolda polis ekiplerin yaptığı pasaport kontrolünde, Özışık'ın devlete 12 bin TL borcu olduğu görüldü. Oturma izni olmadığı belirlenen 2 çocuk annesi kadın sınır dışı etti.

PARAYI TOPLAYAMADI
Yunus Emre Özışık, "2012 yılında Mersin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne kimlik almak için başvurduk. Eşime, daha önce oturma izni almadığı için kimlik de alamayacağı söylendi. 3 bin lira civarında ceza olduğunu ve ödememiz gerektiğini, yoksa kimlik alamayacağımızı söylediler. Maddi sıkıntılar nedeniyle 3 yıl sonra parayı topladım ve başvuruda bulumdum ama cezanın 8 bin lira olduğunu söylediler, maddi durumum iyi olmadığı için bu borcu ödeyemedim zamanla bu borç artarak 12 bin TL olmuş" dedi. 5 yabancı dil bilen eşinin vizesi olmadığı için çalışamadığını ve bu nedenle maddi sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Özışık, "Geçen ay Yalova'ya arkadaşımızın düğününe gittik. Yolda kimlik kontrolünde eşimin vizesi olmadığını ve sistemde adına kayıtlı 12 bin TL'lik borç çıktığını öğrendik. Polis ekipleri bana 'cezayı ödemezseniz eşiniz sınır dışı edilecek' dedi. Ben de 12 bin TL'lik cezayı param olmadığı için ödeyemeyince eşimi sınır dışı ettiler" diye konuştu.

ANNELERİNİ BEKLİYORLAR
20 gündür evde çocuklarının annelerini sorduğunu kaydeden Yunus Emre Özışık, "Annelerinin resimlerine bakarak sürekli ağlıyorlar. Cumhurbaşkanlığına bağlı CİMER'e yazı yazdık, sosyal medyada üzerinden ulaşabildiğimiz yetkililere yazdık, herkes gördü ama şu ana kadar hiçbir sonuç alamadık. Ben eşimi, çocuklarım da annelerini istiyorlar. Borcu ödeyeceğiz, bize taksit yapsınlar, eşimi getirsinler" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moldovalı Natalia parasızlık kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN