Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Eğitime destek olan işadamını seviyoruz’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Sanko Üniversitesi’nde “Küresel Sorunlar ve Türkiye Ekonomisi” konulu bir ders verdi. Şimşek, başkanlık sisteminin temsilde adalet getireceğini söyledi

‘Eğitime destek olan işadamını seviyoruz’
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de eğitime büyük harcama yapıldığını ancak hâlâ istenilen yere gelinmediğini belirterek, özel sektörün rekabetinin çok önemli olduğunu söyledi. Üniversite işinin bir sadaka-i cariye olduğunu kaydeden Şimşek, Türkiye'nin önde giden işadamlarının eğitime kaynak aktarmasının ve güçlü bir şekilde destek vermesinin Türkiye'nin kalkınması ve kalıcı refah açısından çok kritik önem taşıdığını aktardı.

REKABET ORTAMI
Devletin bütçesinin yüzde 20'sinin eğitime ayrıldığına dikkat çeken Şimşek, vergi gelirlerinin de yüzde 25'inin eğitime harcandığını söyledi. Eğitime erişimde çok ciddi mesafe kat ettiklerini ancak kalite açısından OECD ortalamalarının gerisinde olunduğuna işaret eden Şimşek, özel sektörün eğitimin tüm alanlarında rekabet ortamını geliştirmesi ve destek vermesini önemsediklerini vurguladı.

KÜRESEL DURGUNLUK
Ekonomik konularla ilgili geniş bir sunum yapan Şimşek, doların son dönemdeki yükselişinin küresel ekonomi ve ABD'deki yeni siyasi dönemle ilgili olduğunu, sadece ülkemizle ilgisinin olmadığını söyledi. Avrupa'nın önümüzdeki siyaseti ile İngiltere'nin birlikten çıkış kararının da önemli olacağını kaydeden Şimşek, küresel ekonomide bir sorun olduğunu kaydetti. SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da eğitim ve sağlığa büyük önem verdiklerini belirterek, "Rahmetli babam, 'hastane kapısında beklemeyen hastanenin kıymetini bilemez' derdi. Biz sağlık ve eğitim konusunu bir sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Bu iki alanda zarar ediyoruz. Açıkları vakfımız karşılıyor. Üniversitede öğrencilerimize en iyi donanımı sağlayıp hocalarımıza temsil ettik. Onlar da en iyi eğitimi veriyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Eğitime destek olan işadamını seviyoruz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN