Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: Haftanın özeti

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Türkiye, Şanghay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü 2017 dönem başkanlığına seçildi. İlk defa kulübün dönem başkanlığını üye ülkeler dışındaki bir ülke üstlendi. Enerji bakanımızın söylediği gibi bu başkanlığın enerji stratejilerimizin daha güçlü uygulanmasında, enerji işbirliklerimizin derinleşmesinde katkı sağlayıp sağlamayacağını göreceğiz.
Türkiye'nin Şanghay 5'lisine üye olup olmayacağı tartışılırken, Avrupa Parlamentosunda yapılan oylama neticesinde Türkiye ile AB arasında devam eden üyelik müzakereleri geçici olarak durdurma kararı alındı. Brexit'in ardından yoksa bir Trexit ihtimaline mi gidiyor süreç?
Avrupa Parlamentosunda alınan bu karardan az önce Merkez Bankası faiz artırma kararını açıklamıştı. Bu karar, ateşi düşmeyen doları kısa süreliğine sakinleştirdi. İşadamı faizin artmasını sever mi sevmez. Ama piyasaların artık bu hamleye ihtiyacı vardı. AP kararı ile bu hamle etkisini yitirdi ancak Merkez yapılması gerekeni yaptı.
Ülkede ve ülke dışında büyük tepki çeken "cinsel istismar önerisi" geri çekildi. Buna sebep sosyal medyadaki kampanyalar mıdır, kadın örgütlerinin eylemleri midir, Sayın Cumhurbaşkanının "geniş mutabakat sağlanması" çağrısı mıdır diye üzerinde tartışmalar süre dursun, önemli olan yanlıştan dönülmesidir. Ve bu dönüşte ben, hani bizi bir yapan, tek yapan "Yenikapı Ruhunun" tamamen yok olmadığını fark ettim.
Bir "Yenikapı Ruhu" emaresini de Beşiktaş – Benfica maçında gördüm. Beşiktaş taraftarı önce ırkçılığa ve işitme engellilerin sorunlarına dikkati çekmek için 1 dakika susarak işaret diliyle tezahüratı yaptı. Susarak öyle bir bağırdı ki taraftar, oyuncular 3-0 mağlubiyetle götürdüğü maçı 3-3 neticelendirdi.
Ne yazık ki bomba bu kez de Adana'da patladı. Tam Adana'da neler oluyor derken Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan geldi acı haber.
Günlerimiz öyle hareketli geçiyor ki, değil her sabah başka bir gündeme uyanmak, gün içerisinde bile öyle çok değişiyor ki gündem bazen takipte zorlanıyoruz. Yaşananların yaşantımıza etkisinin ne olacağını bile tartışmaya, ölçmeye biçmeye fırsat bulamadan yepyeni bir gündem düşüveriyor kucağımıza. O nedenle en azından bu hafta içerisinde olup biteni şöyle bir özet geçelim istedim.

Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.
M. Kemal Atatürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Haftanın özeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN