Ayakkabı üretiminde Hatay’ın iddiası büyük

Yılda 100 milyon çift erkek ayakkabısının tüketildiği Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 30’unu Hatay karşılıyor. Kentte günde 30 bin erkek ayakkabısının üretiliyor

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Ayakkabı üretiminde Hatay’ın iddiası büyük

Günde 30 bin çift ayakkabının üretildiği Hatay ,Türkiye'nin ayakkabı ihtiyacının yüzde 35'ini karşılıyor. 350 ayakkabı atölyesinde 10 bin kişinin istihdam edildiği Hatay'daki ayakkabıcılık sektörünün en büyük sıkıntısı ise markalaşamamak. Bu sorunu ortadan kaldırmak için gün sayan kentteki ayakkabı firmaları projesi tamamlanan ve artık ihale aşamasına gelen Ayakkabıcılar İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin bir an önce yapılıp hizmetlerine sunulmasını bekliyor.

300 YILLIK GEÇMİŞİ VAR
Hatay'da ayakkabıcılığın 300 yıllık geçmişi bulunduğunu belirten Antakya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral, "Bugün ortalama 500 kayıtlı üyemiz var. Bunların 350'ye yakını imalatçı. 10 bin kişilik istihdamımız var. Maalesef makineleşme noktasında daha yeniyiz. Atölyelerimiz bu noktada henüz istenilen seviyeye gelmedi. Ama günlük ortalama 30 bin çift ayakkabı üretiyoruz. Makineleşmemiz tamamlandığında rahat 50 bin çifte ulaşacağımız alt yapımız var. Ayakkabıcılık yoğun emek isteyen bir sektör. 70 tane parçanın birleşiminden bir ayakkabı üretiliyor" dedi.

TÜRKİYE'YE SATIYORUZ
Türkiye'de yılda 100 milyon ayakkabı tüketildiğinin altını çizen Oral şöyle devam etti: "Hatay bugün 81 vilayetimize ayakkabı gönderiyor. Türkiye'de iç piyasada tüketilen ayakkabının yüzde 30'nu Hatay karşılıyor. Türkiye'de bildiğiniz tüm markalara biz fason ayakkabı üretiyoruz. Ama yine de emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Eğer markalaşma denilen bu sektörün en önemli kurumsallaşma problemini çözersek. İnanıyorum ki imalatçı kardeşlerimde emeklerinin karşılığını alacaklar."

SEKTÖR ÇAĞ ATLAYACAK
Türkiye'de marka firmaların ciddi karlarla ayakkabı sattığına dikkat çeken Başkan Oral, "Ama benim imalatçım maalesef emeğinin karşılığını alamıyor. En büyük problemimiz bizim sağlıklı ve teknolojiyi bünyemize katabilecek işyerlerine sahip olmamamız. 210 dönüm üzerine kurulacak Antakya Ayakkabıcılar İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nde 183 tane fabrika gibi işyeri yapacağız. Sanayi sitesi ile ilgili bütün projeler bakanlığa teslim edildi. Site biterse Hatay'da ayakkabıcılık çağ atlayacak. Bugün 10 bin kişi çalışıyor. Yarın bu rakam 15 bine çıkar. Vergilerimiz de artar" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakkabı üretiminde Hatay’ın iddiası büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN