Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lisanslı depoculuk üreticiyi kurtardı

Gaziantep’te kurulan 55 bin ton kapasiteli Lisanslı Hububat Depoculuğu üreticinin yeni umudu oldu. Gaziantep ve bölgeden büyük talep gören depolar hububatla doldu

Giriş Tarihi: 29.11.2016
Lisanslı depoculuk üreticiyi kurtardı

Gaziantep'in önde gelen sanayicilerinden Özmen ailesi tarafından yaklaşık 30 milyon liralık yatırımla hizmete giren Türkiye'nin en büyük özel lisanslı deposu bölgeden gelen hububat ürünleriyle doldu. 55 bin ton kapasiteli silolarıyla bölgedeki ilk lisanslı depoyu hizmete sunan Özmen LİDAŞ, iyi koşullarda saklama olanağının yanı sıra ürünlerin elektronik ürün senetleriyle ülkenin her tarafında nakliyat sorunu olmadan satılmasını da sağlıyor.

EL DEĞMEDEN TAŞINIYOR
Özmen Hububat Tarım Ürünleri Lisanlı Depoculuk A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Özmen, 20 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen lisanslı depoların 55 bin ton hububat depolama kapasitesine sahip olduğunu belirterek, "Ürünlere depolara gelişinde yapılan analiz sonucunda lisans verilecek. Üretici, tüccar veya sanayici ürün getirebilecek. Bizden alacağı
lisans belgesi ile ürününü istediği yerde satabiliyor. Ürünler laboratuvar tahlillerine göre depolara el değmeden taşınıyor" dedi.

UYGUN DEPOLAMA
Lisanslı depoculuğun birçok yararı olduğuna vurgu yapan Özmen, "Sağlıklı depolama ile ürünler klasik yöntemlere göre iyi korunuyor, ticaretini kolaylaştırıp ekonomik bir enstrüman olarak kullanılmasını sağlayarak finans sektörüne kazandırıyor. Ürünler belgeyle alınıp satıldığı için aynı zamanda kayıt altına da alınmış oluyor. Çiftçi malını uygun depolama ile istediği zaman satabiliyor, vatandaş sağlıklı ürün tüketiyor, devlet de vergisini tam olarak alıyor" diye konuştu.

TARIMI GÜÇLENDİRECEK
Türkiye'nin yıllık tarım üretiminin 90 milyar dolar civarında olduğunu, bunun iklim ve coğrafyası tarıma çok elverişli bir ülke için yetersiz olduğunu vurgulayan Oğuz Özmen, "Ülkemizde bilinçli tarım yapılması verimi arttıracak en önemli unsur. Bu tür faaliyetler de çiftçinin bilinçlenmesinde ve ürünün verim ve kalitesini arttırmada önemli bir adım olacaktır" şeklinde konuştu.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Lisanslı depoculuk yeni olmasına rağmen yoğun ilgi gördüklerini söyleyen Oğuz Özmen, "Daha ilk yılımızda tüm depolarımız doldu. Diyarbakır'dan, Mardin'den, Batman'dan üreticiler ürünlerini getirip depolarımıza teslim ettiler. Ürünler burada tür ve kalitelerine göre ayarlanmış uygun bir ortamda saklanıyor. Burada kaldığı sürece hasat edildiği günkü doğallığını koruyacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lisanslı depoculuk üreticiyi kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN