Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kuzey şehir’ çok hızlandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kuzey Şehir’ projesinde binalar yükselmeye başladı

Giriş Tarihi: 30.11.2016
‘Kuzey şehir’ çok hızlandı
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde yapımına başlanan 250 bin nüfuslu yerleşim alanı "Kuzey Şehir" projesinde çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 8,5 milyon metrekare alanda 250 bin nüfuslu yerleşim alanı yapılması planlanan 'Kuzey Şehir'de ilk etapta 3 bin konutun binaları yükselmeye başladı. Yeşil alanlar, camiler, sosyal tesisler, spor alanları, kültürel tesisler, alışveriş merkezlerinin de yer alacağı yeni bir yaşam alanı yakında hayata geçecek.

GELECEĞE DÖNÜK
50 bin konutluk Kuzey Şehir Projesi için Büyükşehir Belediyesi, imar planına göre esas kurum görüşlerini alarak, hali hazır ve jeolojik etüt haritalarını hazırladı. 'Aktif katılım' prensibiyle uygulama kararı alınan projeyi 'Arama Konferansları' ile Gaziantep'in tüm yerel temsilci ve kanaat önderleriyle paylaşan Büyükşehir, şehirlerin geleceğine dönük süreçleri yerel aktörlerin söz hakkını ve görüşlerini yansıtacak bir ortak akılla şekillendirme çabası içinde olduğunu gösterdi.

MECLİS'E SUNULACAK
Planlama sürecini yerel aktörlerle şekillendirecek olan çalışma, paydaş analizi, derinlemesine mülakatlar, arama konferansları ve çalıştay olmak üzere 4 aşamada kurgulandı. Bu sürecin sonunda "Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'nde Sonuç Raporu" kitapçığı hazırlandı. Hazırlanan haritalar ve aktif katılım süreci çalışmaları doğrultusunda Kuzey Şehir bütününde imar planı çalışmalarında son aşamaya gelindi ve onaylanmak üzere Büyükşehir Belediye Meclis gündemine sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kuzey şehir’ çok hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN