Geleceğin bilim insanları sağlık robotlarını inceledi

Giriş Tarihi: 18.3.2017
Geleceğin bilim insanları sağlık robotlarını inceledi

Adana Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören üstün zekalı öğrenciler, Seyhan Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yürüme robotu ve Da Vinci robotik cerrahi sistemini yakından inceledi

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Seyhan Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Adana'nın en zeki çocuklarını ağırladı. Adana Bilim ve Sanat Merkezi'nde eğitim gören üstün zekalı öğrenciler, hastanede hizmet veren yürüme robotu ve Da Vinci robotik cerrahi sistemini yakından inceleme fırsatı buldu. Robotlara hayran kalan öğrenciler, daha iyisini yapmak için çalışacaklarını söyledi.

ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLDİ
Geçen yıl Erasmus Plus projesi kapsamında robotik eğitim alan eğitmenler tarafından teorik eğitim verilen Adana Bilim ve Sanat Merkezi'nin öğrencileri, öğrendiklerini pekiştirmek için sağlık alanında hizmet veren robotları inceledi. Yaşları 7 ila 12 arasında değişen 50 öğrenci, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tuna Bilecik ve Fizik Tedavi Uzmanı. Dr. Nilüfer Bilecik'in robotların tıp alanında kullanımıyla ilgili verdiği bilgileri dikkatlice dinledi. Öğrenciler, sorularıyla doktorları terletti. Her iki robotu da yakından inceleme fırsatı bulan öğrenciler, uygulanan teknolojiye hayran kaldı. Yürüme robotunun Türk bilim insanları tarafından yapıldığını öğrenen öğrenciler, robotların geliştirilmesi konusunda hemfikir oldu. Robotların daha iyisini yapma konusunda çalışacaklarını vurgulayan öğrenciler, özellikle yürüme robotunun hastane dışında sokakta kullanılabilecek versiyonlarının yapılması gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin bilim insanları sağlık robotlarını inceledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN