Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni ihracat kapısı Afrika

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yılın ilk 4 ayında yapılan ihracat yüzde 3,22 oranında artışla 2 milyar 600 milyon doları buldu. Bölge ihracatında yeni pazar olan Afrika ülkelerindeki artış dikkat çekti

Giriş Tarihi: 3.5.2017
Yeni ihracat kapısı Afrika
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracat yeniden tırmanışa geçti. Küresel pazarlardaki daralmaya rağmen yılın ilk 4 ayında bölgeden yapılan ihracat geçen yılın ayın dönemine göre yaklaşık yüzde 3,22 oranında arttı. Lokomotifliğini Gaziantep'in yaptığı bölge illerinden yapılan ihracatta Irak açık ara önde giderken, Afrika ülkelerinde de "milyon dolar" sınırını geçen ülke sayısı katlandı.

69 MİLYON DOLAR
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, yılın ilk 4 ayında tekstil ve hammaddeleri ihracatı 830 milyon doları aşarken, halı ihracatı ise yüzde 8.6 oranında artışla 438 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hububat ve bakliyat ürünleri yüzde 7,4 oranında artarken, kuru meyve ürünleri ihracatı 69 milyon dolarda kaldı. GAİB Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Irak'ın 900 milyon doları aşan rakamla ilk sırada yer aldığını, ABD, Suudi Arabistan, Suriye, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika'nın ilk 10 ülke arasında bulunduğunu söyledi. Çin Halk Cumhuriyeti'ne 15 milyon dolarlık ihracat yapan bölge ülkelerinde toplam ihracat 600 milyon doları geçti.

AFRİKA TIRMANIŞTA
Daralan batı pazarlarına ek olarak son dönemde öne çıkan Afrika pazarında ise "milyon dolar sınırı"nı aşan ülke sayısı 20'yi geçti. Mısır'ın 25 milyon dolar ile ilk sırada yer aldığı Afrika pazarında Cezayir'e 24, Sudan'a 23, Angola'ya ise 21 milyon dolar ihracat yapıldı. İhracatta öne çıkan diğer Afrika ülkeler ise Tunus, Gana, Benin, Etiyopya, Cibuti, Senegal, Toga, Kenya, Nijer ve Nijerya oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni ihracat kapısı Afrika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN