KADEM’den Suriyeli sığınmacılara ziyaret

KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, “Dünyanın Türkiye’deki 3,5 milyon mülteci için yapılan yatırımları ve Türkiye’nin yükünün ne kadar ağır olduğunu idrak etmesi gerek” dedi

Giriş Tarihi: 4.5.2017
KADEM’den Suriyeli sığınmacılara ziyaret
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, tüm dünyanın Türkiye'de yaşayan 3,5 milyon mülteciye yönelik yapılan yatırımları görmesi ve bu anlamda Türkiye'nin üzerindeki yükün ne kadar büyük olduğunu idrak etmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz ve beraberindeki heyet, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik ekonomik ve sosyal uyum projesi kapsamında Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezini ziyaret etti. Heyeti, kamp girişinde Başbakanlık Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Halis Bilden karşıladı.

KURSLARI GEZDİLER
Barınma merkezinde incelemelerde bulunan heyet, sığınmacılardan Muzhir Sellum'un yaşadığı konteyneri ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti. Kamptaki spor tesislerini de gezen heyet, yerleşkedeki Türk Kızılayı Çocuk Dost Alanı ile Suriyeliler için oluşturulan el becerileri kurslarını ziyaret ederek, kursiyerlerle sohbet etti. Yaklaşık 5 yıldır Türkiye'de yaşayan mültecilerin barınmadan ziyade sosyal, siyasi ve ekonomik hayata uyum sağlamaları için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

TÜRKİYE'NİN YÜKÜ AĞIR
"Kamp içerisinde ve dışında yaşayan geçici misafir statüsündeki tüm sığınmacı kadınlara ekonomik anlamda dokunmak, entegre olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Kadınlar çok büyük bir travmadan çıkarak buraya geliyorlar. Belki de çocukları, eşini orada bırakıyorlar. Burada hayata tutunmalarını kolaylaştırmak için onların, hayatlarına dokunmamız gerekiyor. AFAD burada çok ciddi işler başarmış. Tüm dünyanın Türkiye'de yaşayan 3,5 milyon mülteciye yönelik yapılan yatırımları görmesi ve Türkiye'nin üzerindeki yükün ne kadar büyük olduğunu idrak etmesi gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KADEM’den Suriyeli sığınmacılara ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN