Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahını kapan katliam yaptı

Giriş Tarihi: 11.5.2017
Silahını kapan katliam yaptı

Adana’da 45 günde katliam üstüne katliam yapıldı. Kimi kardeşiyle yengelerini, kimi halasını, kuzenlerini, kimi de aile meclisi kararı ile yengesini öldürdü. Olaylarda 21 kişi can verdi

Adana'da aile içi anlaşmazlıklar son günlerde katliam gibi cinayetlere neden oldu. Türkiye'yi sarsan olaylarda Adana ve ilçelerinde 45 günde 21 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerden 2'si ise katliam yapan katil zanlısı. Uzman Psikolog Aslı Şimşek Çeter, "Olağanlaşan şiddet davranışları, eğitim, göç sonucu adaptasyon, ekonomi, aile gibi faktörlerin etkisiyle de artmaktadır. Şiddet davranışı nedeniyle yaşanan öfkeyle de kendileriyle birlikte çevresine zarar vermektedir" dedi.

YETERLİ SEVGİ VERMEMELERİ
Şiddetin hayatın her alanında giderek büyüyen bir tehlike olduğunu vurgulayan Psikolog Çeter, "Bu olayların artmasında birçok risk faktörü etkilidir. Ebeveynlerin çocuğa yeterli sevgi vermemesi, kişisel haklarına saygı duymaması, yetersiz eğitim, sosyo-kültürel destek ve adaptasyon sorunlarıyla birleşince beynin çözüm bölgesinin yeterince gelişememesine ve şiddet eğilimi içerisine yaklaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca erkeğin kendi ailesinde de şiddet içeren ortamda, şiddet uygulayan kişiyi model alarak, ı kişiyi taklit ederek büyümüş olmasının da önemini göstermektedir" diye konuştu.

EĞİTİM SEVİYESİ ÖNEMLİ
Sorun çözme becerileri zayıf, sinirli ve saldırgan yapıya sahip olan kişilerin daha fazla şiddet eğilimlerine meyilli olduğunun altını çizen Çeter, "Şiddet davranışında etkili bir başka faktör de sosyoekonomik düzeydir. Eğitim seviyesi düştükçe, şiddet ve saldırganlık davranışı artmaktadır. İşsizlik veya iş yaşamındaki istikrarsızlık ve göç sebebiyle adaptasyon sorunları da agresif davranışları yükseltmektedir" şeklinde konuştu.

45 GÜNDE 21 KİŞİ
5 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Adana'da 28 Mart'ta Kozan ilçesinde çiftçilik Mehmet Doğan (38), resmi nikahsız eşi, Ayşe Alpsaran (42), ağabeyi Hüseyin Doğan (46) ve resmi nikâhsız eşi Fatma Yavuz (43) ile oğulları 8 yaşındaki Hakkı Doğan, define bulma yüzünden Murat Tosun ile arkadaşları Hamdi İnceli ile İbrahim Açıkgöz tarafından öldürüldü.

AİLE MECLİSİ KARAR VERDİ
10 Nisan'da merkez Yüreğir ilçesi Başak Mahallesi'ndeki boş tarlada 10 Nisan'da cesetleri bulunan 2 çocuk annesi, Senem Barık (30) ile 2 çocuk annesi kuzeni Zeliha Sevgilibaş'ı (20) işkence yapıldıktan sonra pompalı tüfek ile öldürüldü. Fuhuş yaptıkları iddiasıyla öldüren Senem Barık'ın katil zanlısı olarak kayınpederi Hikmet Barık (65), kayınbiraderleri Davut (37), Savaş (30) ve Yahya (27) ile Davut'un oğulları O. (17) ile Doğan Barık (19) tutuklandı.

2 KARDEŞİ İLE EŞLERİNİ ÖLDÜRDÜ
30 Nisan tarihinde Ceyhan'a bağlı Dokuztekne Mahallesi'nde Yusuf Albayrak (56), 3 katlı binada birlikte oturdukları kardeşleri Mustafa (44) ve Ahmet Albayrak (40) ile onların eşleri Gülsüm (32) ve Teslime Albayrak'ı (35) su abonelği yüzünden çıkan tartışmada öldürdü.

DAİREDEN 6 CESET ÇIKTI
Adana'da son olarak 3 Mayıs tarihinde Kurtuluş Mahallesi'nde kız isteme yüzünden aile faciası yaşandı. Denizhan Dener sevdiği kızı istemeyen halaları Nurşen Metin (68), Gönül Cengiz (66), kuzenleri Senem Metin (41), Suphi Cumhur Cengiz (38) ile eniştesi eski Vali İsmet Metin'i ruhsatsız tabancayla öldürdükten sonra intihar etti.

KAYINPEDERİNİ ÖLDÜRDÜ
Geçtiğimiz Pazar günü eşinden ayrılma aşamasında olan Salim Koç, karısının eve geri dönmesi için tartıştığı kayınpederi Faruk Zeki Sargındağ'ı (52) pompalı tüfekle öldürdükten sonra intihar etti. Bu arada 17 yaşındaki İsa Alıç, nikâhsız yaşadığı 15 yaşındaki eşi Z.K.'nin sevgilisi 17 yaşındaki İ.D. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Adana'da son olarak iki aile arasında doğan husumet nedeniyle 21 yaşındaki Mehmet Emin Gül hayatını kaybetti. Üç kişi de yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahını kapan katliam yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN