Tarihi köprüde voleybol maçı

Bedensel engelli sporcular, Bağdat-Hicaz Demiryolu’nun tarihi Varda Köprüsü ayağında gösteri maçı oynadı

Giriş Tarihi: 12.5.2017
Tarihi köprüde voleybol maçı
Adana'da engelli sporcular, Dünya Engelliler Haftası'nda farkındalık yaratmak amacıyla 99 metre yüksekliğindeki tarihi Varda Tren Köprüsü'nde 'para volley' (oturarak voleybol) oynadı. Özel izinle gerçekleşen etkinlik dolayısıyla Berlin-Bağdat-Hicaz Demiryolu iki saat boyunca ulaşıma kapatıldı. Tarihi köprü daha önce de James Bond Skyfall filmi ve birçok diziye ev sahipliği yapmıştı.

VOLEYBOL HEYECANI
Geçtiğimiz yıllarda Fethiye Ölüdeniz kumsalı ile 80 metre yüksekliğindeki Safranbolu Cam Teras'ta voleybol maçı yaparak engelli vatandaşları ve sporcuların sorunlarına dikkat çeken engelli sporcular bu kez çıtayı 99 metre yüksekliğe çıkardı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Adana Valiliği'nden alınan özel izinle tarihi Varda Köprüsü'nde özel bir platform kuruldu.

FARKINDALIK YARATMAK
Engelli bireyleri rehabilite edip hayata kazandırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten Adana Ayyıldız Engelliler Spor Kulübü Başkanı Savaş Aygün, amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Türkiye'de para volley'in yeterince tanınmadığını anlatan Aziz Aslancan adlı sporcu ise, " 2012 yılından bu yana gönül verdik bu işe. Engellilerin oturarak voleybol oynayabildiğini ve voleybolun engel taşımadığını gösterdik" dedi.

VARDA KÖPRÜSÜ ULAŞIMA KAPANDI
Adana Ayyıldız Engelli Spor Kulübü ile Umudun Işığı Engelli Spor Kulübü voleybol takımları, yerden 99 metre yükseklikte maç yaparak farklı bir deneyim yaşadılar. Maçın heyecanına kapılan sporcular, 3 topun aşağıya düşmesine neden oldu. 2 saat boyunca 1900'lü yılların başında yapılan tarihi Varda Köprüsü ulaşıma kapatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi köprüde voleybol maçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN