Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana ve Mersin’e Arkeoloji Müzesi

Adana Müze Kompleksi’nin birinci etabı düzenlenen törenle hizmete girdi. 61 milyon TL yatırımlı müze, tarihi Milli Mensucat Fabrikası yerleşkesinde kuruldu. Mersin’de de yeni müze açıldı

Adana ve Mersin’e Arkeoloji Müzesi
Ünlü yazar Orhan Kemal'in uzun yıllar memurluk yaptığı ve en önemli eserleri arasında yer alan 'Murtaza' adlı romanının ana mekanı olan Adana'daki tarihi Milli Mensucat Fabrikası, Türkiye ve Ortadoğu'nun en büyük müzesi olarak hizmete girdi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve AB Bakanı ve Başmüzakareci Ömer Çalik tarafından açılışı yapılan Adana Müze Kompleksi 61 milyon TL'lik bir yatırımla 68 bin 532 metrekare alana kuruldu. Müzeyi gezen bakanlar, sergilenen eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı. Adana'dan sonra Mersin Arkeoloji Müzesi de hizmete açıldı. Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı müzelerin aynı zamanda birer eğitim alanı haline geldiğini belirterek, "Önceliğimiz, gençlerimizin kendi tarihini öğrenmesini sağmak. Bunun için haydi gençler müzeye diyorum" dedi. Bakan Avcı şunları söyledi: "Kapalı alanı 7 bin 500 metrekare, sergileme alanları 2 bin 500 metrekare, depo alanları bin 500 metrekare ve açık alanı da 3 bin 500 metrekare. Burada teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesi olarak toplam 30 milyon liraya yakın bir harcama gerçekleştirildi."

"SADECE MÜZE DEĞİL"
Müzeleri yaşayan mekanlar haline getirerek öğrencilere tarih ve sanatla iç içe eğitim ortamı sağlamak içi başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirten Bakanı Nabi Avcı, "Milli Mensucat binasının müzeye dönüştürülmesi de ayrıca bizim tarihimize farklı farklı nasıl sahip çıkabileceğimizin en güzle örneklerinden biri olması bakımından da önemli. Bugün Adana'nın tarihini gün ışığına çıkarıyoruz. Burası büyük bir külliye, müzeler topluluğu olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana ve Mersin’e Arkeoloji Müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN