Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanlarda sıcaklık stresi

Giriş Tarihi: 6.7.2017
Hayvanlarda sıcaklık stresi

Adana’nın kavurucu sıcakları hayvanları da vuruyor. Bazı çiftlik sahipleri ölüm ve verim düşüklüğünün önüne geçmek amacıyla inekleri vantilatör ve duşlama sistemiyle serinletiyor

Termometrelerin 47 dereceyi gösterdiği Adana'da sıcak hava insanların yanı sıra hayvanları da olumsuz etkiliyor. Nemin kendini göstermeye başlamasıyla hissedilen sıcaklık artarken hayvanlarda da sıcaklık stresi görülmeye başlandı. Bazı hayvan çiftlikleri sahipleri de sıcaklık stresinin önüne geçebilmek amacıyla işletmelerine vantilatör ve duşlama sistemi kurdu. Sistem sayesinde ineklerin süt verimi korundu.

DUŞLAMA SİSTEMİ
Yaşam verimliliği için ineklerin yem yemesi gerektiğini ancak sıcak havalarda yem tüketiminin düştüğünü açıklayan veteriner hekim Umut Taşçı, "Bunun önüne geçebilmek için serinletme sistemini kullanıyoruz. Geçmiş yıllarda sisleme yöntemini kullanıyorduk ama Adana'daki nem oranı yüksek olduğu için sisleme yöntemi nem oranını artırıyordu o da hayvanlarda istenen etkiyi sağlamıyordu. Biz de bu yıl duşlama sistemini kullanmaya başladık" dedi. Önlem alınmaması halinde hayvanların sıcaklık stresi yaşadığını anlatan Taşçı, "Sıcaklık stresinden dolayı geçen yıl işletmemizde hayvan başına 4-5 litre verim kaybı yaşandı. Duşlama sisteminde bir dakika duşlama yapılıyor 5 dakika boyunca da fanlar çalışıyor. Buharlaşma yöntemiyle hayvanları serinletiyoruz. Bu sayede verim kayıplarının, hayvan ölümlerinin önüne geçmiş oluyoruz. Bu sistem için 3 kilometre uzaklıktan su getirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanlarda sıcaklık stresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN