Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye ‘hayır’ arsalarını sattı

Hayırseverlerin okul yapılması için bağışladığı ve tapusuna şerh konulan iki ayrı arsa, ’li Karataş Belediyesi tarafından satıldı. Milli Eğitim geri alabilmek için dava açtı

Giriş Tarihi: 11.8.2017
Belediye ‘hayır’ arsalarını sattı
Adana'nın Karataş ilçesinin 'li Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal'ın, okul yapılması için bağışlanan arazileri sattığı ortaya çıktı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM), toplam 15 dönümlük iki arazinin satışının iptali için yargıya başvurdu. Karataş Belediyesi'nin bağışçılarının kemiğini sızlatan bu hareketi tepkiyle karşılandı. Arazilerden birini satın alan kişinin, 2014 seçimlerinde Karataş Belediye Meclis üyeliği için CHP'den 7'nci sıradan aday Nadir Arslan olduğu öğrenildi.

GİZLİCE SATILDI
Daha önce Hacı Hasan, Meletmez, Konaklı, Oymaklı ve İsa Hacılı mahallelerinde onlarca dönüm araziyi düşük bedelle satarak kamuyu 734 bin 573 TL zarara uğrattığı iddiasıyla hakkında zimmet davası açılan CHP'li Belediye Başkanı Ünal, yine arazi satışıyla gündeme geldi. Başkan Ünal, Çakırören (Sırınsı) Mahallesi'nde bulunan 5 dönümlük araziyi CHP'li Nadir Arslan'a, Kiremitli Mahallesi'nde bulunan 10 dönümlük araziyi de Ali İhsan Kirpi'ye sattı. Bu satışların mahalle sakinlerinin haberi olmadan gizlice yapılması ise tepkileri artırdı. Büyükşehir Yasası'ndan sonra kendilerine verilmesi gereken iki arazinin Mahalli İdareler Kurulu tarafından yanlışlıkla Karataş Belediyesi'ne devredildiğini fark eden Adana Milli Eğitim Müdür-lüğü, belediyeye müracaat ederek iki arazinin kendilerine iadesini istedi. Ancak Karataş Beledi-yesi, Kurul kararını baz alarak arsaları sattığını söyledi. MEM bunun üzerine konuyu yargıya taşıdı. Tescil ve tapu iptal davası açan Milli Eğitim mahkemenin sonucunu beklerken, tapuda iki arazi üzerinde de şerh olmasına rağmen başkasına satan CHP'li Başkan Boğaçhan Ünal'ın yasaları hiçe saydığı öne sürüldü.

OKUL İÇİN BAĞIŞLAMIŞTI
Çakırören Mahallesi'nde satışı gerçekleştirilen 5 dönümlük arazi, 1943 yılında eğitim kampanyasına destek olmak isteyen Hafız Dede lakaplı Ahmet Karadağ tarafından bağışlanmıştı. Köylü çocukların okuyabilmesi ve adını yaşatabilmek amacıyla bu bağışı yapan Karadağ, tapuya da şerh koydurdu. Yapılan tek derslikli okul binası 1945 yılındaki depremden zarar görünce 1950'li yıllarda yeniden yapılarak eğitim hizmeti vermeye devam etti. Bu okulun ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılması gereken 5 dönümlük arazi Başkan Ünal tarafından satıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye ‘hayır’ arsalarını sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN