Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenliğiniz için kombilere bakım şart

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soğuyan havayı ısıtmak için yakılacak olan kombilerinin bakımı ve bacalarının kontrolleri için yetkililer uyarılarda bulundu

Giriş Tarihi: 11.11.2018
Güvenliğiniz için kombilere bakım şart
Yaklaşan soğuk hava nedeniyle doğal gaz tüketicilerinin kombi bakımı ve baca kontrollerinin yapılması gerektiği yetkililer tarafından belirtildi. Kombi bakımının aksatılmaması gerektiğini vurgulayan AKSAGAZ Adana Bölge Müdürü Güngör Ateş, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Periyodik cihaz bakımlarının yüzde 20'ye kadar enerji tasarrufu sağladığını belirten Ateş, "Her yıl mutlaka bakım yaptırılması gerekir. Yoksa kombinin ömrü kısa olur. Ani bozulmalarla karşılaşılır. Yaşam alanı yeterince ısınmaz. Normalden fazla gaz tüketilir, yanma ayarları bozulur. Can ve mal güvenliği tehdit altında olur" dedi.

HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTA
Adana Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Emir Kavi ise her yıl sonbahar aylarında baca temizliğinin ve sızdırmazlığının kontrolünün yapılması gerektiğine dikkat çekti. Kavi, "Baca bağlantıları can güvenliğiniz için hayati önem taşımaktadır. Kombinin atık gaz tahliye bağlantılarının yetkili satıcılar veya servis gibi profesyonel kişiler tarafından yaptırılmalıdır. Bu bakımlar hem verimi arttıracak, hem de direk olarak doğalgaz
faturalarınızın azalmasına sebep olacaktır" diye konuştu. Kombiyi belli zaman aralıklarıyla kısa sürelerde çalıştırmanın hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olacağına da dikkat çeken Kavi, "Bunun yerine kombinizi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır. Peteklerin bazılarını kısmak veya kapatmak tasarruf sağlar" şeklinde konuştu.

TASARRUF KURA
Yetkililer, ayrıca vatandaşların kendilerinin yapacağı müdahalelerle de doğal gazda tasarruf edebileceklerini kaydetti. İşte o tasarruf kuralları:
Kombiyi tüm gün kapattığınız zaman hem eviniz hem de sistemde dolaşan ısıtma suyunuz tamamen soğuyacak.Akşam açtığınızda kombiniz evi istediğiniz sıcaklığa eriştirmek için fazla güç sarf edecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. Bu bir tasarruf yöntemi değildir. Odaları tamamen soğutmaktansa belli bir sıcaklığa düşürerek daha faydalı bir ısınma sağlanabilir.
Peteklerin önüne, üstüne eşya, mobilya, mermer konmamalıdır.
Perdelerin peteklerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edilmelidir.
Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için 20 derece olmalıdır. Bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek toplam yakıt tüketiminde yüzde 10 tasarruf sağlanabilir.
Kombiler sürekli açıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalıştırılmalıdır.

BACA BAKIMINDA NELER YAPILMALI
Baca bakımlarını ve temizliğini düzenli olarak sadece sertifikalı firmalara yaptırınız.
Baca sensörlerinin çalışıp çalışmadığını yetkili servislerinize kontrol ettiriniz.
Havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayınız.
Dağıtım şirketinin onayı olmadan tesisatlarınıza kesinlikle müdahale ettirmeyiniz.
Bacalı cihazlarınızın bulunduğu odada uyumayınız.
Banyo ve WC lerde kesinlikle yakıcı cihaz kullanmayınız.
Yakıcı cihazlarınızın bakımlarını (kombi, kazan) her yıl yetkili servislerine yaptırınız. cihazlarınızda normalde yaşanmayan bir durumla karşılaştığınızda mutlaka yetkili servisinizle iletişime geçiniz.
Herhangi bir acil durumda hemen 187 doğal gaz acil hattını arayınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenliğiniz için kombilere bakım şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN