Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal Politikalar ilk toplantısını ’te yaptı

’nde önemli kurumlardan biri olan Sosyal Politikalar Kurulu, ilk bölgesel toplantısı ’te yaptı

Giriş Tarihi: 14.6.2019
Sosyal Politikalar ilk toplantısını Gaziantep’te yaptı
Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu, bölgesel toplantılarına Gaziantep'ten başladı. Kurul üyesi olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen'in davetiyle kente gelen kurul üyeleri 2 gün boyunca kentteki kamu kurumlarının yöneticileriyle görüşmeler yaparak, Cumhurbaşkanlığı'nın yerel ve ulusal anlamdaki sosyal politikalarının oluşturulmasına katkı sağlamak için çalıştay düzenledi.

YENİ KURUMLARDAN BİRİ
Gaziantep Valiliği'nde çalıştay hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte oluşturulan yeni kurumlardan biri olan kurulun sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçladığını söyledi. Prof. Dr. Edibe Sözen'in daveti üzerine bölge çalışmalarını Gaziantep'ten başlattıklarını anlatan Bilgin, "Çalışmalarımız, toplumdaki farklılıkları, yoksullukları, gelir, sosyal eşitsizlikleri gidermeye yönelik politika alanlarını kapsamaktadır. Çalışma hayatından sosyal yardımlara, sosyal güvenlikten sosyal dayanışmaya kadar geniş bir alanı kapsayan sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik politikalar nelerdir? Bunları ortaya koyuyoruz" dedi. Bilgin, "Kurulun çalışma alanı kapsamında bölgesel gelişme ve sorunlar, kentleşme, sanayinin yaratmış olduğu sorunlar, göç dalgasının yarattığı sorunlar, toplumsal huzursuzlukları, eşitsizlikleri fırsat eşitliğiyle eşit yurttaşlık haklarının kullanımını sağlayarak bir düzenlemeyi sosyal devletin görevi haline getirmektedir. Sosyal politikalar kurulu olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

AMAÇ ORTA TABAKA OLUŞTURMAK
Sosyal politikanın esas maksadının toplumda bir orta tabaka yaratmak olduğunu söyleyen Bilgin, düşük gelir gruplarının gelir seviyelerinin düzeltmesinin ve sosyal fırsatların eşitsiz dağılımına karşı mücadele etmenin, sosyal politika alanının perspektifi içerisinde yer aldığını ifade etti. Gaziantep Valiliği'nde düzenlenen toplantıya kurul üyelerinin yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül ile kamu kurumlarının yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal Politikalar ilk toplantısını Gaziantep’te yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN