Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: suları çok sıcak !

Giriş Tarihi: 13.7.2019
Tam mevsimi Akdeniz'in… Herkes Akdeniz'in mavi sularında yüzmek, kumsallarında güneşlenmek, kışın stresini atmak istiyor.
Ama dikkat bu aralar Akdeniz'de sular çok ısındı.
Elbette bu ısınma politik bir ısınma.
Kıbrıs'ın çevresinde hem Rum hem de Türk tarafınca gerçekleştirilen doğalgaz arama faaliyetleri uzun süredir gerginliğe neden oluyor.
Akdeniz enerji savaşları son dönemde sık sık gündeme gelen konular arasında. Aslında Orta Doğu'da bitmeyen savaşların da ve çözülemeyen krizlerin de temelinde enerji var. Dünya enerji denkleminde büyük bir satranç tahtasının kurulduğu açık. Akdeniz de bu oyunun en büyük kozu denebilir.
Çünkü Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon rezervinin, Türkiye'nin yaklaşık 572 yıllık, Avrupa'nın ise 30 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olduğu tahmin ediliyor.
Doğu Akdeniz'de tahmini rezervi 3 trilyon metreküpten fazla olan doğalgaz, Kıbrıs görüşmelerini etkiliyor. Çünkü İsrail ve Kıbrıs açıklarındaki doğalgazın en uygun maliyetle Avrupa'ya taşınması için Türkiye'nin de devrede olması şart. Avrupa pazarına ulaşacak ve Rus doğalgazına rakip olacak yeni bir hattın önünü açması beklenen Kıbrıs müzakereleri, AB'nin yanı sıra Moskova, Washington ve Tel Aviv'in de yakın takibinde.
Türkiye'nin hidrokarbon aramak üzere bölgeye gönderdiği ilk gemi olan "Fatih" geçen Mayıs ayında Kıbrıs'ın batısına ulaştıktan sonra sondaj çalışmalarına başlamıştı. Türkiye'nin gönderdiği ikinci gemi "Yavuz" ise hafta başında adanın doğusuna ulaştı.
Bunun üzerine ABD bir taraftan AB, Mısır diğer taraftan Türkiye'ye parmak sallayıp, gözdağı vermeye çalışıyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı "Türk makamlarını bu eylemlerini durdurmaya ve tüm tarafları bölgedeki gerilimin artmasıyla sonuçlanacak eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz" diyor.
Mısır Dışişleri Bakanlığı ise, Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde gerilimi artırabilecek tek taraflı eylemlerini sürdürmekteki ısrarcılığından kaygı duyduğunu açıkladı.
Avrupa Birliği de Ankara'yı AB-Türkiye ilişkileri üzerinde ciddi anlamda olumsuz bir etki yaratacak eylemlerine son vermeye çağırdı.
Tüm bu olanlarda Türkiye'nin konumunu, gücünü ve de bundan sonra atacağı adımları (geri adım atmaması gerekliliğini) bir AB diplomatı çok güzel özetlemiş.
"Hassas bir denge tutturmaya çalışıyoruz çünkü göç, NATO ve terörle mücadelede Türkiye'nin işbirliğine ihtiyacımız var. Bazı üye ülkeler Türkiye'den geçen enerji nakil hatlarına muhtaç, bu yüzden adımlarımızı dikkatli hesaplıyoruz.
Daha geniş ekonomik yaptırımlar beklemeyin." Türkiye'den de geri adım atılması beklenmesin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Akdeniz suları çok sıcak !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN