Valisi Canbolat’dan 8 Mart Mesajı

Giriş Tarihi: 7.3.2015 08:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:43
Valisi Yakup Canbolat, “8 Mart Dünya Kadınları Günü” etkinlikleri kapsamında bir mesaj yayınladı.
Vali Canbolat yayımladığı mesajında, ”Aile kurumunun temeli, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek, kadın erkek herkesin sorumluluğudur. Kadınlarımızın toplumda hak ettikleri konuma yükselmeleri, geleceğe güvenle bakmaları, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerin başarısında anahtar bir rol oynamaktadır. Bir ana olarak, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı ahlak, edep ve terbiye dâhilinde yetiştirerek topluma faydalı birer fert olmaları yolunda gösterdikleri gayret ve fedakârlık her türlü takdirin üstündedir. Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın, ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarının bulunduğu bir gerçektir. Bugün, bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında hepimizi gururlandıran, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlarımız, geleceğe ilişkin en büyük güvencemizdir” dedi.
"1980’Lİ YILLARDAN BU YANA KADIN HAREKETİ GÜÇ KAZANMIŞTIR"
Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluş yıllarından itibaren kadının siyasi ve toplumsal hayattaki konumunun güçlendirilmesine yönelik önemli adımlar atıldığını, batılı ülkelerin pek çoğundan önce ülkemizde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğini ifade eden Vali Canbolat, ”1980’li yıllardan bu yana gerek uluslararası düzeyde gerek ülke içinde kadın hareketi güç kazanmış, kadın hakları konusunda toplumsal bilinç giderek artmıştır. Bu durumun sonucu olarak, 1990’lı yılların ikinci yarısından itibaren, ilgili ulusal mevzuat gözden geçirilmiş, çeşitli kanuni düzenlemeler yapılarak kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen kanuni düzenlemeler içerisinde, 2012 yılında yürürlüğe giren 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” özel önem taşımaktadır. Kanun’un amacı; şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi şeklinde belirtilmiştir” dedi.
"KADINA YÖNELİK ŞİDDET HALEN BİR SORUN"
Yapılan kanuni düzenlemelere ve alınan tüm tertip ve tedbirlere rağmen kadına yönelik şiddetin halen toplumsal bir sorun olarak ülkemizde varlığını sürdürmesi asla kabul edilemez olduğunu ifade eden vali Canbolat, "Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda gayretli, etkili ve sorumlu çalışmalar yürütülecek olup, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte bu önemli toplumsal sorunla mücadele kararlılıkla sürdürülecektir. Biz tarih boyunca “Cennet anaların ayakları altındadır” anlayışındaki bir medeniyetin, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı reddeden, her türlü istismarı elinin tersiyle iten, kadını her zaman ve zeminde, baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir geleneğin temsilcileriyiz. Bu vesileyle, bizi biz yapma hedefinde, yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiçbir karşılık beklemeden veren kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar ve en derin saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakkari Valisi Canbolat’dan 8 Mart Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN